Eugeniusz Witkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eugeniusz Witkowski
Witold
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia

14 listopada 1913
Pęcławice Górne

Data i miejsce śmierci

12 września 1992
Warszawa

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Bataliony Chłopskie

Stanowiska

komendant obwodu Batalionów Chłopskich Sandomierz

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Eugeniusz Witkowski (ur. 14 listopada 1913 w Pęcławicacach, gminie Jurkowice, powiat sandomierski, zm. 12 września 1992 w Warszawie) – żołnierz Batalionów Chłopskich, komendant obwodu Sandomierz.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w średniozamożnej rodzinie chłopskiej. Ukończył szkołę podstawową w Pęcławicach i gimnazjum w Sandomierzu. Po ukończeniu podchorążówki, studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli niemieckiej z której zbiegł. W pierwszym okresie okupacji niemieckiej działał w Związku Walki Zbrojnej w powiecie sandomierskim. Wspólnie ze Stanisławem Szwarc-Bronikowskim wydawał pisma „Na posterunku”, a następnie „Strażnica”. W 1942 roku przeszedł do Batalionów Chłopskich. Został zastępcą komendanta obwodu Sandomierz, „Pośwista” (Leona Cieśli). Po aresztowaniu „Pośwista” w marcu 1944 roku został komendantem obwodu Sandomierz, które pełnił do chwili wkroczenia Armii Czerwonej.

Lata powojenne[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1949 aż do emerytury pracował w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) w Warszawie. Należał do Związku Żołnierzy BCH. W 1971 roku został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Awanse[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Kos, Bataliony Chłopskie w Tarnobrzeskiem 1940-1945, Sandomierz – czerwiec 1997, Wydawca: Ogólnopolski Związek Batalionów Chłopskich Zarząd Wojewódzki w Tarnobrzegu. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego Oddział w Sandomierzu, Skład i druk: Wydawnictwo Samorządowe Sp. z o.o. w Tarnobrzegu. ISBN 83-908379-1-1.