Europejska Federacja Ormiańska na rzecz Sprawiedliwości i Demokracji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europejska Federacja Ormiańska na rzecz Sprawiedliwości
i Demokracji
European Armenian Federation for Justice and Democracy, EAFJD
Organizacja

 Unia Europejska

Siedziba

Bruksela, Belgia

Data założenia

2000

Rodzaj stowarzyszenia

Organizacja non-profit

Zasięg

Europa

Prezydent

Kaspar Karampetian

brak współrzędnych
Strona internetowa

Europejska Federacja Ormiańska na rzecz Sprawiedliwości i Demokracji (ang. European Armenian Federation for Justice and Democracy, EAFJD; orm. ՀՅԴ Եւրոպայի Հայ Դատի Յանձնախումբ) – organizacja powołana do życia w 2000 roku reprezentująca obywateli Europy pochodzenia ormiańskiego. Reprezentant kwestii ormiańskich w Unii Europejskiej i organizacjach międzynarodowych, takich jak Rada Europy i OBWE.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Europejska Federacja Ormiańska na rzecz Sprawiedliwości i Demokracji powstała w 2000 roku w Paryżu[1]. Od 2002 roku siedzibą organizacji jest Bruksela[2][3]. Jest europejskim oddziałem Centralnej Rady ds. Spraw Armeńskich, z siedzibą w Erywaniu w Armenii. Reprezentuje obywateli Europy pochodzenia ormiańskiego w Unii Europejskiej i organizacjach międzynarodowych, takich jak Rada Europy i OBWE. EAFJD organizuje także szereg wydarzeń podnoszących świadomość społeczności europejskiej, w tym konferencje z udziałem wybitnych międzynarodowych naukowców, dyskusje, wystawy fotograficzne itp.[1]

EAFJD działa na rzecz zapewnienia pomocy Unii Europejskiej dla Republiki Armenii, a także wspiera ormiańskie delegacje parlamentarne w ich jednostronnych i wielostronnych działaniach w krajach i organizacjach europejskich, w szczególności w Zgromadzeniu Parlamentarnym EuroNest, Komisji Współpracy Parlamentarnej i Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE)[4].

EAFJD koordynuje działania komitetów obrony sprawy armeńskiej w Europie – Armenian National Committee (ANC) – obecnie w 14 państwach europejskich: Austrii, Belgii, Bułgarii, Cyprze, Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Holandii, Polsce, Rumunii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii[4]. W 2014 roku, w Warszawie, z inicjatywy Federacji został utworzony Ormiański Komitet Narodowy Polski – Haj Tad (Armenian National Committee of Poland, ANC Polska)[5].

Działalność EAFJD[edytuj | edytuj kod]

Główne obszary działalności Europejskiej Federacji Armeńskiej[1][4]:

  • EAFJD opowiada się za uznaniem ludobójstwa Ormian i jego potępieniem przez Turcję i parlamenty europejskie.
  • Ochrona podstawowych praw ludności Górskiego Karabachu i eliminacja narzuconej izolacji, koordynacja międzynarodowych misji obserwacyjnych w procesach wyborczych w Republika Arcach.
  • Wzmocnienie i pogłębienie stosunków Armenia–Unia Europejska.
  • Ochrona praw Ormian Bliskiego Wschodu
  • Ochrona praw ludności ormiańskiej w regionie Samcche-Dżawachetia – regionie zamieszkanym przez Ormian w południowo-zachodniej części dzisiejszej Republiki Gruzji.

W 2018 roku zainicjowany został „Vahan Hovhannisyan Educational Work Program”, w ramach którego młodzież ormiańska ma możliwość zdobycia praktycznych umiejętności i wiedzy w Europejskiej Federacji Armeńskiej oraz zapoznania się ze strukturami UE, a zwłaszcza codziennymi działaniami Parlamentu Europejskiego[1].

Uznanie ludobójstwa Ormian[edytuj | edytuj kod]

Od czasu swojego powstania FEAJD walczy o uznanie i potępienie ludobójstwa Ormian przez parlamenty krajów europejskich, a także Parlament Europejski. Federacja przyczyniła się do przyjęcia rezolucji w setną rocznicę ludobójstwa, 15 kwietnia 2015 r. przez Parlament Europejski, która potwierdza uznanie ludobójstwa na Ormianach w 1987 roku[6] i domaga się, aby Turcja zrobiła to samo. Rezolucja wzywa również rządy i parlamenty europejskie do oddania hołdu ofiarom i uznania ludobójstwa na Armenii[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d President Of European Armenian Federation For Justice And Democracy Gaspar Karapetyan Visited Ysu Ijevan Branch. YSU Ijevan Branch. [dostęp 2020-05-08]. (ang.).
  2. European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD). Union of International Associations. [dostęp 2020-05-08]. (ang.).
  3. European Armenian Federation for Justice & Democracy (EAFJD). Linkedin.com. [dostęp 2020-05-08]. (ang.).
  4. a b c About EAFJD. EAFJD. [dostęp 2020-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-03)]. (ang.).
  5. Red. Awedis 2014 ↓, s. 4.
  6. a b Setna rocznica ludobójstwa w Armenii. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej. [dostęp 2020-05-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]