Franciszek Pluta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franciszek Pluta
Proboszcz, kapelan
Data i miejsce urodzenia

24 grudnia 1905
Kocina

Data i miejsce śmierci

23 stycznia 1990
Kanada

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

1934

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Franciszek Jan Pluta, także jako Francis Pluta (ur. 24 grudnia 1905 w Kocinie, zm. 23 stycznia 1990 w Kanadzie) – polski duchowny rzymskokatolicki, kapelan, działacz społeczny i polonijny na emigracji w Kanadzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Święcenia prezbiteratu otrzymał w 1934. Do końca istnienia II Rzeczypospolitej posługiwał w diecezja łuckiej. Po wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez Sowietów i wywieziony do ZSRR. Na mocy układu Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 odzyskał wolność, po czym zgłosił się do formowanej Armii Polskiej w ZSRR gen. Władysława Andersa. Wówczas został mianowany kapelanem wojskowym. Na przełomie 1941/1942 ks. prałat Armii Polskiej w Buzułuku, ks. Władysław Cieński polecił ks. Plucie wyjazd do Aszchabadu i objęcie opieką duchową przebywających tam polskich dzieci w sierocińcu. Stamtąd z wychowankami został ewakuowany do obozu w Balachadi i przebywał przez dwa lata[1].

Po zakończeniu wojny przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i został kapłanem farmerów w stanie Nebraska. Później przeniósł się do Kanady i w latach 50. założył polską katolicką parafię Matki Boskiej Częstochowskiej w London (prowincja Ontario), którą kierował do przejścia na emeryturę w 1975. Następnie zamieszkał w Mississauga, gdzie nadal był aktywny na polu pracy duszpasterskiej i działalności polonijnej. Pełnił funkcję kapelana kombatantów, w tym grupy „Solidarność – Niepodległość”. Wspierał parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Etobicoke. 15 maja 1980 został powołany na stanowisko delegata rządu RP na uchodźstwie na terenie Kanady[2]. W 1989 został wybrany po raz kolejny na tę funkcję i równocześnie na funkcję członka Oddziału Rady Narodowej Rzeczypospolitej w Kanadzie.

Zmarł 23 stycznia 1990 i został pochowany na cmentarzu parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Etobicoke.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]