Geocoris punctipes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Geocoris punctipes[1]
(Say, 1832)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Rodzina

Geocoridae

Podrodzina

Geocorinae

Rodzaj

Geocoris

Gatunek

Geocoris punctipes

Geocoris punctipes – gatunek drapieżnego pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny Geocoridae.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osiągając od 3,5 do 4,2 mm długości[2], jest jednym z największych gatunków rodzaju Geocoris[3]. Głowa gładka, nie w całości granulowana. Rowek tylusa wchodzi do tyłu na ciemię i krzyżuje się z poprzeczną, łukowatą bruzdą. Na przedpleczu występuje para nieco półksiężycowatych zgrubień, barwy zwykle błyszcząco czarnej, czasem nieco żółtawej. Na tarczce obecne są dwie, gładkie, niepunktowane, jasne plamki, położone nasadowo-bocznie, które mogą być przedłużone ku tyłowi. Przedłużenie plamek, jeśli występuje, słabo punktowane[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek drapieżny, związany z uprawami takich roślin jak lucerna, bawełna, sałata, orzeszki ziemne, soja i burak cukrowy, gdzie poluje na wiele szkodników. Bardzo pożyteczny z punktu widzenia gospodarki człowieka, wykorzystywany do biologicznej kontroli szkodników[3].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych sięga od New Jersey po południową Indianę i Kolorado na południu oraz Teksas, Arizonę i Kalifornię na południowym zachodzie. Pospolity również w całej Florydzie. Ponadto jego zasięg obejmuje Hawaje, Meksyk, Gwatemalę, Panamę[2], kończąc się w Kolumbii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geocoris punctipes, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c F. W. Mead: Big-Eyed Bugs, Geocoris spp. (Insecta: Hemiptera: Lygaeidae). [w:] IFAS Extension [on-line]. University of Florida. [dostęp 2014-12-28].
  3. a b c T. W. Fisher, Thomas S. Bellows, L. E. Caltagirone, D. L. Dahlsten, Carl B. Huffaker, G. Gordh: Handbook of Biological Control. San Diego, Kalifornia: Academic Press, 1999, s. 402.