Georg von Schönerer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Georg Heinrich von Schönerer
VonSchoenerer.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1842
Wiedeń
Data i miejsce śmierci 14 sierpnia 1921
Zwettl
Parlamentarzysta
Przynależność polityczna Pangermańscy Nacjonaliści

Georg Ritter von Schönerer (Georg Heinrich Schönerer, ur. 17 lipca 1842 r. w. Wiedniu, zm. 14 sierpnia 1921 r. w Zwettl) – austriacki szlachcic, ziemianin i polityk, aktywny w 2 poł. XIX i początku XX wieku.

Od młodości był aktywnym działaczem politycznym. W latach 1873-1878 i 1897-1907 członek austriackiego parlamentu. Początkowo o poglądach liberalnych, później radykalnie narodowościowych, antysłowiańskich i antykatolickich. W 1879 r. założył antysemicką organizację Pangermańskich Nacjonalistów, której stał się przywódcą. Na jej czele żądał usunięcia rządów Habsburgów i utworzenia Wielkich Niemiec pod hegemonią Prus. Mimo że jego partia nie odniosła dużych sukcesów na arenie politycznej, prezentowana przez niego ideologia znacząco wpłynęła na młodego Adolfa Hitlera oraz formułę działania NSDAP. San Hitler określił go jako myśliciela głębokiego i wspaniałego[1]. Przypisuje mu się autorstwo pseudo-średniowiecznego pozdrowienia "Heil!". Nazywany był przez swoich popleczników "führerem". Oba te słowa na stałe weszły do słownictwa używanego przez zwolenników ideologii nazistowskich.

Schloss Rosenau

Od 1883 r. był właścicielem zamku Rosenau (Schloss Rosenau) w Dolnej Austrii, w pobliżu miejscowości Zwettl, który to obiekt wraz z majątkiem zakupił w 1868 roku jego ojciec Matthias Schönerer[2]. Na zamku tym Georg Ritter von Schönerer zmarł w 1921 r.

Przypisy