Grzybówka rurkowatotrzonowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzybówka rurkowatotrzonowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

grzybówkowate

Rodzaj

grzybówka

Gatunek

grzybówka rurkowatotrzonowa

Nazwa systematyczna
Mycena capillaripes Peck
Rep. (Annual) Trustees State Mus. Nat. Hist., New York 41: 63 (1888)

Grzybówka rurkowatotrzonowa (Mycena capillaripes Peck) – gatunek grzybów z rodziny grzybówkowatych (Mycenaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mycena, Mycenaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1872 r. Charles Horton Peck na glebie w Nowym Jorku[1].

Synonimy[2]:

  • Mycena capillaripes f. albida Robich 2008
  • Mycena langei Maire 1928
  • Mycena plicosa var. marginata J.E. Lange 1914
  • Prunulus capillaripes (Peck) Murrill 1916

Maria Lisiewska w 1987 r. nadała mu nazwę grzybówka rurkowata[3], Władysław Wojewoda w 2003 r. zaproponował nazwę grzybówka rurkowatotrzonowa[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 5–25 mm, kształt stożkowy, tępo stożkowy, dzwonkowaty lub paraboliczny, w stanie dojrzałym czasem z zagłębionym środkiem, płytko bruzdowany, półprzezroczyście prążkowany. Powierzchnia oprószona, bladoszara do szarobrązowej, na środku nieco ciemniejsza, na brzegu czasami całkowicie blada. Jest higrofaniczny, po wyschnięciu blaknie[5].

Blaszki

Blaszki w liczbie 12–20 dochodzące do trzonu, wąsko przyrośnięte, białawe, kremowe lub szare, na bokach z gęstymi, drobnymi, ciemnoczerwonawymi kropkami (konieczna lupa). Ostrza ciemno czerwono-brązowe[5].

Trzon

Wysokość 20–70 mm, grubość 1–1,8 mm, wydrążony, prosty do zakrzywionego, kruchy. Powierzchnia na wierzchołku oprószona o barwie od szarej do szarobrązowej, poza tym naga, błyszcząca, ciemniejsza. Podstawa pokryta białą, watowatą grzybnią[5].

Miąższ

O silnym zapachu amoniaku[5].

Cechy mikroskopowe

Podstawki 27–30 × 7–9 µm, smukłe. maczugowate, 4–zarodnikowe, ze sterygmatami o długości 4–6 µm. Zarodniki 8–11 × 4,5–6 µm, Q = 1,5–2, Qav = 1,8, cylindryczne lub o kształcie pipety, gładkie, amyloidalne. Cheilocystydy 35–77 × 10–16 µm, maczugowate lub wrzecionowate, na wierzchołku zaokrąglone lub z prostą szyjką i wypełnione czerwoną zawartością. Pleurocystydy liczne, podobne, ale czasami bez barwnej zawartości. Strzępki w skórce kapelusza o szerokości 2–8 µm, gęsto pokryte prostymi lub rozgałęzionymi wyrostkami o wymiarach 1-30 × 1-3 µm, czasami tworzącymi gęste masy. Strzępki warstwy korowej trzonu o szerokości 2-8 µm, gładkie lub z rzadkimi uchyłkami, pokryte wyrostkami o wymiarach 1–9 × 1–1,3 µm, komórki końcowe o szerokości 2,5–3,5 µm, gładkie lub skąpo pokryte prostymi, cylindrycznymi brodawkami o wymiarach 2–8 × 1–2 µm. Sprzążki obecne w strzępkach wszystkich częściach grzyba[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie tego gatunku w Ameryce Północne i w Europie[6]. Władysław Wojewoda w zestawieniu grzybów wielkoowocnikowych Polski w 2003 r. przytacza 4 stanowiska[4]. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V – gatunek narażony, który zapewne w najbliższej przyszłości przesunie się do kategorii wymierających, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[7].

Grzyb saprotroficzny. W Polsce występuje w lasach, zwłaszcza bukowych i świerkowych, rzadziej w ogrodach i przy drogach. Rośnie na ziemi, na ściółce leśnej i igliwiu wśród mchów i traw. Owocniki przeważnie od czerwca do listopada[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Zapach amoniaku jest dość silny i niezawodny przy identyfikacji gatunku. Czerwono-brązowe, widoczne przez lupę kropki na bokach blaszek nie zawsze występują. Podobna jest grzybówka czerwonoostrzowa (Mycena rubromarginata), ale poza zapachem różni się także szerszymi, pipetowatymi zarodnikami i zazwyczaj rośnie na rozkładającym się drewnie. Możliwe jest również pomylenie z grzybówką oliwkowoostrzową (Mycena olivaceomarginata), która czasami ma szarobrązowy kapelusz z czerwonawo-brązowym środkiem, a także trzon z oprószonym białawym wierzchołkiem i szarobrązowymi kolorami poniżej oraz amoniakalny zapach. Te dwa gatunki można rozróżnić po cheilocystydach. U M. capillaripes są gładkie, podczas gdy u M. olivaceomarginata są bardziej zróżnicowane, często z dwoma lub trzema szyjami lub z kilkoma grubymi naroślami. Ponadto u M olivaceomarginata brak pleurocystyd[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-02-19] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-02-19] (ang.).
  3. M. Lisiewska, K. Kochman, A. Skirgiełło. Grzybówka (Mycena). 17. Podstawczaki (Basidiomycetes), bedłkowe (Agaricales), gąskowate I (Tricholomataceae). Kraków: PWN, 1987.
  4. a b c Władysław Wojewoda. Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  5. a b c d e f Mycena capillaripes Peck [online], Rep. N. Y. St. Mus. nat. Hist. 41: 63 (1888) [dostęp 2021-02-19] (ang.).
  6. Mycena catillaripes [online], Discover Life [dostęp 2021-02-19] (ang.).
  7. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg, Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków:W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.