happysad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Happysad
HappysadDekompresja2010.jpg
Happysad w łódzkiej Dekompresji
Rok założenia 2001
Gatunek rock alternatywny
Wytwórnia płytowa Mystic Production, S.P. Records
Powiązania Sen Zu
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Wikicytaty Happysad w Wikicytatach
Strona internetowa
Jakub Kawalec "Quka", wokalista zespołu happysad podczas Rocket Festiwal 2013 w Warszawie.
Jarosław Dubiński "Dubin", perkusista zespołu happysad podczas Rocket Festiwal 2013 w Warszawie.
Jakub Kawalec (wokal, gitara) i Artur Telka "Artour" (bas) podczas Rocket Festiwal 2013 w Warszawie.
Sekcja dęta zespołu happysad podczas Rocket Festiwal 2013 w Warszawie.
Zespół happysad podczas Rocket Festiwal 2013.

Happysad (zapisywane happysad) – polska grupa muzyczna wykonująca muzykę rockową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej przez muzyków, którzy już wcześniej grali razem. Od 1995 roku pod nazwą HCKF (Hard Core'owe Kółko Filozoficzne), a od roku 1997 zespół został przemianowany na Happy Sad Generation. Nazwa Happysad uformowała się dopiero w 2002 roku, kiedy to wybrane zostało także logo grupy (z nazwą pisaną małą literą) i nagrane zostało pierwsze demo z materiałem, który później znalazł się na płycie Wszystko jedno.

W lipcu 2004 nakładem S.P. Records ukazał się debiutancki album zespołu "Wszystko jedno". Promujący tę płytę singlowy utwór "Zanim pójdę" utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego przez 33 tygodnie. W kwietniu 2007 magazyn Teraz Rock uznał album "Wszystko jedno" za jeden z 50 najważniejszych albumów w historii polskiego rocka.

W październiku 2005 ukazał się drugi album zatytułowany "Podróże z i pod prąd", świetnie przyjęty przez publiczność tłumnie wypełniającą sale podczas koncertów trasy promocyjnej. Płyta została doceniona także przez krytyków muzycznych – wg magazynu Teraz Rock plasuje się wśród najlepszych polskich albumów 2005 roku.

W połowie roku 2006 w zespole nastąpiła zmiana perkusisty – Maćka Sosnowskiego zastąpił Jarosław Dubiński.

1 września 2007 podczas organizowanego przez zespół Happysad festiwalu SKARfest miała miejsce premiera trzeciego albumu zespołu - Nieprzygoda. Nagrań dokonano w Studiu S4 Polskiego Radia oraz Słabym Studiu SP Records (kwiecień-czerwiec 2007). Producentem i realizatorem nagrań jest Leszek Kamiński. W nagraniu gościnnie udział wzięli: Janusz Zdunek (m.in. Kult) - trąbka oraz Marcin Świderski - klawisze.

W połowie września 2007 album "Nieprzygoda" zyskał status najlepiej sprzedającej się płyty w Polsce. Podczas jesiennej trasy promocyjnej - Nieprzygoda Tour 2007, zespół zagrał koncerty w ponad 40 miastach na terenie całego kraju.

21 czerwca 2008 zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Mystic Production na pierwszą w dorobku grupy koncertową płytę DVD. Znalazł się na niej koncert, który został zarejestrowany podczas jesiennej trasy koncertowej "długa droga tour", 4 października, w krakowskim klubie Studio. Koncertowe wydawnictwo Happysad "na żywo w STUDIO" zyskało status złotej płyty już w dniu premiery, 24 listopada 2008. Czytelnicy magazynu Teraz Rock (nr 2(72)2009) uznali ten koncertowy album za najlepsze polskie muzyczne wydawnictwo DVD 2008 roku. 16 lutego 2009 ukazała się również wersja audio tego koncertu, w formie podwójnego albumu CD.

Wraz z wiosenną trasą koncertową Eska Rock Tour 2009 zespół Happysad zyskał nowego członka - Daniela Pomorskiego (trąbka, instrumenty klawiszowe), z którym to grupa współpracowała już wcześniej przy nagraniu koncertowego wydawnictwa Na żywo w STUDIO.

19 października 2009 miała miejsce premiera najnowszego wydawnictwa grupy, albumu pod tytułem "Mów mi dobrze". Został on wydany przez wytwórnię płytową Mystic Production i znalazło się na nim 12 utworów. Nagrania nowej płyty dokonano w studiach Polskiego Radia S-4 i S-3. Realizatorem dźwięku i producentem płyty jest Leszek Kamiński. W maju 2010 płyta osiągnęła status złotej[1].

2 października 2010 zespół wyruszył w trasę koncertową "Skazani na busa Tour", którą był zmuszony przerwać pod koniec listopada 2010 z powodu poważnej choroby perkusisty. Grupa zapowiedziała, że miasta, w których nie odbyły się zapowiedziane koncerty, zostaną włączone do kolejnej zimowo-wiosennej trasy zespołu. Podczas trasy "Skazani na busa Tour" zespół wykonywał przekrojowy materiał ze wszystkich swoich płyt (utwory "Ostatni blok w mieście" oraz "Manerwy szczęścia" zostały na nowo zaaranżowane), a także nieznany dotąd utwór "Nic nie zmieniać".

W 2011 roku, z okazji dziesięciolecia zespołu grupa zagrała specjalny, jubileuszowy koncert podczas festiwalu w Jarocinie. W koncercie zespołowi towarzyszyli goście specjalni: Karol Strzemieczny (Paula i Karol, Stan Miłości i Zaufania), Czesław Mozil, Piotr "Gutek" Gutkowski (Indios Bravos) oraz Krzysztof "Grabaż" Grabowski (Strachy na Lachy, Pidżama Porno).

7 października 2011 miało premierę najnowsze, jubileuszowe wydawnictwo zespołu - "Zadyszka". Składa się ono z dwóch płyt. Pierwsza zawiera covery znanych utworów Happysad wykonywane przez zaprzyjaźnione z nimi kapele, a m.in. Czesław Śpiewa, Indios Bravos, Enej, Muchy, Hurt czy Frontside. Druga płyta to pełny zapis wspomnianego wcześniej jubileuszowego koncertu na festiwalu w Jarocinie.

Jesienią 2011 roku zespół zagrał urodzinową trasę koncertową "Zadyszka Tour", podczas której na scenie pojawiali się ciekawi goście i zaprzyjaźnione zespoły. Ciekawostką było ułożenie setlisty - program koncertu został ułożony przekrojowo przez całą działalność zespołu i odgrywany był chronologicznie od pierwszego demo, kolejno poprzez wszystkie płyty grupy. Ponadto, 1 października, podczas otwierającego trasę koncertu w Skarżysku-Kamiennej miała miejsce reedycja pierwszego demo zespołu. We wkładce demówki można przeczytać: "Hej, trzymasz w ręku dokładną kopię płyty demo, którą nagraliśmy w Studiu Kaesemek w Końskich między 8 a 12 kwietnia 2002 roku. Od tego ważnego dla nas momentu liczymy historię happysad (...)"

W lutym 2012 roku zespół zaszył się w oddalonym od zgiełku cywilizacji domu w Nowym Kawkowie, gdzie wraz z Leszkiem Kamińskim – kolejny raz w roli producenta i realizatora – nagrywał materiał na kolejną płytę. Wydawnictwo nosi nazwę "Ciepło/Zimno" i znajduje się na nim 12. piosenek plus ukryty utwór ,,Stare miasto". Autorem okładki płyty jest rysownik Dawid Ryski. Premiera płyty miała miejsce 5. września 2012.

W 2012 roku grupa została zaproszona do występu na największym festiwalu w Europie - Przystanku Woodstock. Występ zespołu został uhonorowany specjalną nagrodą "Złoty Bączek", przyznawaną w plebiscycie publiczności, a także zaproszeniem na kolejną edycję festiwalu. Występ z 2013 roku został zarejestrowany na potrzeby wydawnictwa CD/DVD, pt. "Przystanek Woodstock 2013", które ukazało się 4 grudnia 2013.

W 2014 roku zespół nagrał kolejną płytę pt. "Jakby nie było jutra"

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Styl Happysad najczęściej określany jest jako mieszanka rocka alternatywnego, gitarowego[2][3][4]. Jednak wokalista, Jakub Kawalec, określił swoją muzykę jako rock regresywny, jednocześnie odcinając się zdecydowanie od nurtu punk rock. W wywiadzie dla magazynu Pressja powiedział[5]:

My nie jesteśmy punk-rockowcami. Nie utożsamiamy się z żadną ideologią - ani punkową, ani punk-rockową. (..) Mieliśmy parę pomysłów na kilka piosenek i od razu zostaliśmy wrzuceni do jakiegoś worka z kapelami, które od 20-stu lat buntują się. Dla nas liczy się głównie muzyka. Ja zawsze mówię, że jesteśmy totalnymi, romantycznymi bezideowcami. (..) Nie jesteśmy jakimś moralizującym tworem i takim, który wyznacza kierunki myślenia.

Gitarzysta Łukasz Cegliński uzupełnił tę wypowiedź:

(...) w latach tam 70’ czy w połowie lat 80’ poprzez muzykę punk-rockową czy punkową ludzie chcieli coś zrobić, zmienić świat, a my tak nie bardzo chcemy.

Ponadto Jakub Kawalec, charakteryzując wykonywany przez zespół gatunek muzyczny, powiedział[6]:

[...] jesteśmy zespołem, który gra rock regresywny, czyli stojący w zupełnej opozycji do rocka progresywnego, zupełnie nic nie wnoszący do rzeczywistości muzycznej - style są pomieszane z tych istniejących. Nie poszukujemy, odtwarzamy.

Jednakże, po wydaniu albumu Ciepło/Zimno, w wywiadzie dla czasopisma Teraz Rock, zespół podaje w wątpliwość aktualność określenia rock regresywny[7]:

(...)Można poszukiwać. I ta płyta jest właśnie taka. Nie wiem, czy nasza etykietka „regresywnego rocka” – przekorna bo przekorna, ale jednak – jest dalej aktualna, bo zespół naprawdę oddał się poszukiwaniom.(...)

Po wydaniu pierwszego albumu zespołowi zarzucana była zbytnia prostota utworów; magazyn zine określił je jako 3-akordowe[8]. Z drugiej strony, prostota ta bywała traktowana jako zaleta. Magazyn Cogito pisał: "Pozornie nieskomplikowane gitary unikają ścierających gryfy solówek, ale powalają barwą (...) i sprawnością"[9]. Magazyn Teraz Rock w recenzji określa teksty Kawalca jako proste, bezpośrednie, napisane lekkim piórem i niepretensjonalne a muzykę jako pozbawioną niesamowitych pomysłów, ale za to pełną uroku, ciepła, naiwnego piękna i specyficznej subtelności[7].

Piosenki z drugiego albumu są bardziej złożone pod względem aranżacji, a także bardziej zróżnicowane. Za Wszystko jedno zespół był chwalony za żonglowanie konwencjami; podobnie jest i na Podróżach... - od utworów melodyjnych, dynamicznych, reggae'ujących, pełnych pozytywnej energii, są tu i utwory ostre i rockowe, nieco ponure oraz ballady[10].

Trzeci album – Nieprzygoda – postrzegany jest jako najdojrzalszy w dorobku grupy. Zespół odchodzi w nim od mocnych brzmień na rzecz rozbudowanych kompozycji i psychodelii. W Strip-Tease dla magazynu Teraz Rock wokalista Jakub Kawalec mówi: "(...)Chcieliśmy sobie troszkę odetchnąć od tego energetycznego łupania. Czuliśmy potrzebę lekkiego przyhamowania. To takie uchylenie okna w pokoju, żeby wleciało odrobinę świeżego"[11].

O wiele radośniejszym i bardziej energicznym jest czwarty album grupy "Mów mi dobrze". Można powiedzieć, że jest on niemal kompletnym przeciwieństwem poprzedniej płyty. Oprócz znanego z wydawnictwa DVD utworu „W piwnicy u dziadka” oraz „Nie ma nieba” wpisanym już od roku na koncertową setlistę zespołu, na „Mów mi dobrze” znajduje się jeszcze 10 premierowych piosenek. Dynamiki i smaczków aranżacyjnych dodaje albumowi wykorzystane na nim dodatkowe instrumentarium - oprócz goszczącej na nagraniach już drugą płytę trąbki, pojawiają się również klawisze i akordeon.

Happysad uznawany jest[przez kogo?] za jeden z najciekawszych młodych polskich zespołów[5].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

 • Paweł Półtorak – perkusja (2002)
 • Piotr "Szosiu" Szostak – perkusja (2003)
 • Maciek "Ponton" Sosnowski – perkusja (2003/2006)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Certyfikat
POL
Wszystko jedno
 • Data: 1 lipca 2004
 • Wydawca: S.P. Records
Podróże z i pod prąd
 • Data: 12 października 2005
 • Wydawca: S.P. Records
21[12]
Nieprzygoda
 • Data: 1 września 2007
 • Wydawca: S.P. Records
1[13]
Mów mi dobrze
 • Data: 19 października 2009
 • Wydawca: Mystic Production
7[14]
Ciepło/Zimno
 • Data: 5 września 2012
 • Wydawca: Mystic Production
1[16]
Jakby nie było jutra
 • Data: 22 października 2014
 • Wydawca: Mystic Production
1[17]
 • POL: złota płyta[18]
"—" pozycja nie była notowana.
Single
Tytuł Rok Album
Nostress/Łydka 2006 Podróże z i pod prąd
Tribute albumy
Tytuł Dane dot. albumu
Zadyszka
 • Data: 7 października 2011[19]
 • Wytwórnia: Mystic Production
Albumy koncertowe
Tytuł Dane dot. albumu
Na żywo w STUDIO
 • Data: 16 lutego 2009
 • Wytwórnia: Mystic Production
Przystanek Woodstock 2013
 • Data: 4 grudnia 2013
 • Wytwórnia: Złoty Melon

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu
Na żywo w STUDIO
 • Data: 24 listopada 2008
 • Wytwórnia: Mystic Production
 • Format: DVD
Przystanek Woodstock 2013
 • Data: 4 grudnia 2013
 • Wytwórnia: Złoty Melon
 • Format: DVD

Przypisy

 1. Aktualności - HAPPYSAD: "Mów Mi Dobrze" Złotą Płytą! - Wytwórnia płytowa - Mystic Production
 2. Fakt, nr 171; 23 lipca 2004
 3. CGM, 26 sierpnia 2004
 4. Tygodnik Skarżyski, sierpień 2004
 5. 5,0 5,1 Pressja, kwiecień 2006
 6. Wywiad dla Neostrada World, 2007
 7. 7,0 7,1 [1] Wywiad dla Teraz Rock, 2013
 8. zine, listopad 2004
 9. Cogito, październik 2004
 10. Teraz Rock, listopad 2005
 11. Teraz Rock, luty 2009
 12. Olis - sales for the period 17.10.2005 - 23.10.2005 (ang.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-13].
 13. Happysad wygrywa na Olisie (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2010-02-13].
 14. Olis - sprzedaż w okresie 01.02.2010 - 07.02.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-13].
 15. 15,0 15,1 ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-03-16].
 16. OLiS - sprzedaż w okresie 03.09.2012 - 09.09.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-13].
 17. OLiS – sprzedaż w okresie 08.04.2013 - 14.04.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-10-31].
 18. Anna Bilska: Płyta Happysad "Jakby nie było jutra" już złota. Zespół idzie na urlop (pol.). [dostęp 2015-01-02].
 19. HAPPYSAD: „Zadyszka” po dziesięciu latach (pol.). www.mystic.pl. [dostęp 2011-10-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]