Horoskop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Horoskop Albrechta Wallensteina postawiony przez Johannesa Keplera w 1608

Horoskop (z greki: podglądanie godziny; hora - godzina; skopein - zaglądać, podglądać, podpatrywać) – w astrologii przepowiednia sporządzona na podstawie układu ciał niebieskich.

Horoskop dziś[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak inne metody wróżbiarskie, horoskopy nie są uznawane przez współczesną naukę, a ich krytycy często zauważają, że wiele horoskopów wykorzystuje tendencyjność poznawczą i celowo ogólnikowe sformułowania, by stworzyć iluzję skuteczności (patrz: Efekt Forera). Mimo tego, horoskopy cieszą się dużą popularnością.

Większość spotykanych dziś horoskopów ma charakter ogólny i dotyczą znacznych grup populacji uszeregowanych według daty urodzenia (zwykle w powiązaniu ze znakiem Zodiaku, to jest odcinkiem ekliptyki, w którym znajduje się w danym dniu słońce). Są one jedynie formą zabawy, często wręcz tworzone są przez osoby nie znające się na astrologii, np. początkujących dziennikarzy wyznaczonych do tego zadania w danej redakcji.

Współcześni astrolodzy zajmują się, jak przed wiekami, przede wszystkim wykreślaniem i interpretacją horoskopów indywidualnych dla poszczególnych osób. Znajdują się w nim pozycje wszystkich planet oraz wiele dodatkowych punktów, np.: Domy (związane z godziną i miejscem urodzenia). Dodawane są niekiedy również nowo odkryte planetoidy i asteroidy, których znaczenie astrolodzy starają się stopniowo ustalić drogą dedukcji, korzystając przy tym m.in. z dostępnych w Internecie obszernych baz danych.

Obliczenia[edytuj | edytuj kod]

Do obliczenia horoskopu potrzebne są następujące dane:

Horoskop osób urodzonych w tym samym dniu może różnić się radykalnie, biorąc pod uwagę położenie ciał niebieskich w domach Zodiaku.

Horoskop a religia[edytuj | edytuj kod]

  • W chrześcijaństwie wiara w informacje z horoskopów jest grzechem, ponieważ zdarzenia mające się przytrafić człowiekowi zna tylko Bóg, a ich odgadnięcie przez istotę cielesną wymaga interwencji Ducha Świętego. Horoskop przyjmuje natomiast, że los ludzi zapisany jest w ciałach niebieskich i z ich obserwacji można niektóre informacje odczytać. Wiara w horoskopy to poważne złamanie pierwszego przykazania dekalogu.
    Pismo Święte wypowiada się w tej sprawie następująco:
    Quote-alpha.png
    Niechaj się stawią, by cię ocalić, owi opisywacze nieba, którzy badają gwiazdy, przepowiadają na każdy miesiąc, co ma się z tobą wydarzyć. Oto będą jak źdźbła słomiane, ogień ich spali. Nie uratują własnego życia z mocy płomieni.[1]
  • W hinduizmie jest nauką postrzegania wpływu wyższej siły na istotę ludzką i Wszechświat. Według prawa karmy horoskop jest interpretacją skutków naszych działań w obecnym i przeszłych życiach (zob.dźjotisza).

Znani astrolodzy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Astrologowie.

Przypisy

  1. Iz 47, 13-14

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]