Huta Szkła Kryształowego „Sudety”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Huta Szkła Kryształowego „Sudety” (HSK „Sudety”) – huta szkła położona w miejscowości Szczytna w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim, zajmująca się wytwarzaniem ozdobnych, ręcznie zdobionych wyrobów ze szkła ołowiowego (kryształowego). Początki obecnego zakładu sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Główna siedziba mieściła się przy ulicy Leśnej 3.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycje przemysłu szklarskiego w Szczytnej sięgają okresu średniowiecza, kiedy to w tym miejscu działały huty leśne. Jednak podstawy dla dzisiejszego zakładu dała zbudowana w 1770 huta w Batorowie. W 1827 majątek Szczytna kupił major Leopold von Hochberg[1][2]. To on rozbudował zakład i wywarł wpływ na jego dalszy rozwój. Z hutą wiązali swoją pracę interesujący artyści, którzy potrafili nadać swoim wyrobom wyjątkowy charakter. Warto wspomnieć, że cała grupa artystów współpracowała z hutą po 1945. Swoją pracę dyplomową wykonał tutaj w 1959 Zbigniew Horbowy, później projektant szkła[1]. Innym znanym artystą związanym z hutą był Stefan Sadowski, od 1968 projektant, a od 1975 kierownik zakładowego ośrodka wzornictwa.

Pod koniec działalności huta produkowała wyroby kryształowe – dmuchane, prasowane ręcznie i automatycznie o bogatym wzornictwie. Posiadała własną pracownię wzornictwa[1]. Huta została zlikwidowana w 2014[3], następnie rozebrana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kowalcze 2009 ↓, s. 269.
  2. Waldemar Brygier, Tomasz Dudziak: Ziemia Kłodzka. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2010, s. 301. ISBN 978-83-89188-95-3.
  3. Kłodzko24.eu: Goodbye kryształy. Kłodzko24.eu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]