Iwan Kryłow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Potret Iwana Kryłowa, autorstwa Karla Briułłowa

Iwan Andriejewicz Kryłow, ros. Иван Андреевич Крылов (ur. 2 lutego?/13 lutego 1769 w Moskwie, zm. 9 listopada?/21 listopada 1844 w Petersburgu) – poeta, dramaturg, bajkopisarz rosyjski.

Samouk; otrzymał skąpe wykształcenie, ale dokształcił się, czytając wszystko bez wyboru, co wpadło mu w ręce. Największy wpływ wywarły nań dzieła dramatyczne. W 16 roku życia napisał operę Kofejnica, która nie została ani wystawiona, ani wydrukowana, ale zjednała mu protektorów, którzy wyrobili mu urząd w Petersburgu. W 1786 napisał tragedię Filoraela, wydrukowaną w zbiorze Teatr rosyjski.

W 1790 opuścił służbę, żeby się poświęcić pracy literackiej. Już w 1789 wespół z Raehmanowem wydawał czasopismo „Poczta duchów”, wkrótce je jednak zawiesił. W 1792 rozpoczął wydawanie czasopisma „Zritel”, które w tymże jeszcze roku zamienił na pismo literackie „Peterburgskij Merkurij”, ale i to po roku wychodzenia upadło. W artykułach dziennikarskich Kryłow wykazał się talentem satyrycznym i darem obserwacji.

Za swą twórczość, w której krytykował ustrój społeczny i domagał się sprawiedliwości społecznej, został na jakiś czas wygnany. Ostatnie lata swojego życia spędził na pracy bibliotekarza w bibliotece publicznej.

Kryłow pozostawił po sobie ponad 200 satyr (bajek satyrycznych), z których część stanowiła opracowanie wątków lafontainowskich, większość jednak była oryginalnymi satyrami na współczesną mu sytuację w Rosji (Wrona i lis, Obóz, Wilk w psiarni, Szczupak, Kot).

Po śmierci poety, w Rosji wybudowano wiele pomników dla upamiętnienia jego osoby przykładem może być: Pomnik Iwana Kryłowa w Sankt Petersburgu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, 1898.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Iwana Kryłowa
Wikimedia Commons
  • Iwan Kryłow – zbiór polskich przekładów bajek Iwana Kryłowa