Jára Cimrman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jára Cimrman

Jára Cimrman - fikcyjna postać czeskiego geniusza, którą wymyślili w 1967 Jiří Šebánek, Ladislav Smoljak i Zdeněk Svěrák. Przedstawienia opowiadające o jego życiu i dziele są wystawiane od ponad 40 lat w Žižkovskim Divadle Járy Cimrmana w Pradze. Został o nim również nakręcony film "Jara Cimrman śpi" ("Jára Cimrman ležící, spící", 1983), film na podstawie jego sztuk "Rozpuštěný a vypuštěný" (1984) oraz film przedstawiający pracę Teatru Járy Cimrmana "Nejistá sezóna" (1987).

Według pomysłodawców, Jára Cimrman był największym czeskim wynalazcą, architektem, ginekologiem-samoukiem, kryminalistą, kryminologiem, poetą, dramatopisarzem, kompozytorem, malarzem, pedagogiem i treserem.

W 2005 w nominacjach publiczności do konkursu Czeskiej Telewizji na "najwybitniejszego Czecha" uwzględniono Cimrmana, który zajął pierwsze miejsce w konkursie. Telewizja anulowała jego wynik po konsultacji z licencjodawcą BBC, gdyż w konkursie mogły uczestniczyć tylko realne osoby. Czeska Telewizja nakręciła potem filmy dokumentalne o pierwszej dziesiątce oraz osobny o Járze Cimrmanie.

Przedstawienia teatralne mają ten sam schemat - w pierwszej części odbywa się "fachowe seminarium" i poszczególni cimrmanologowie w odczytach zapoznają publiczność z nowymi odkryciami, jakie udało się ustalić na temat życia i dzieła Cimrmana. W drugiej części wystawiana jest sztuka Járy Cimrmana "odkryta" i "zrekonstruowana" przez głównych autorów Zdeňka Svěráka i Ladislava Smoljaka. W Polsce niektóre sztuki na temat Járy Cimrmana (pozbawione teoretycznego wstępu) grał krakowski Teatr Tradycyjny.

Jego imieniem została nazwana jedna z planetoid (7796) Járacimrman.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons