Józef Konieczny (naukowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Konieczny
ilustracja
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia

27 sierpnia 1936
Szczepankowiec na Ziemi Krakowskiej, Polska

Data i miejsce śmierci

16 października 1984
Warszawa, Polska

Siły zbrojne

Ludowe Wojsko Polskie

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Krzyż Zasługi
Grób Józefa Koniecznego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Prace "ZespołuTeorii Walki" WCY WAT
Cybernetyczna teoria walki
Systemy działania

Józef Konieczny (ur. 27 sierpnia 1936 w m. Szczepankowiec na Ziemi Krakowskiej, zm. 16 października 1984 w Warszawie) – inżynier, cybernetyk, prakseolog, filozof, pułkownik Wojska Polskiego. Prekursor polskiej szkoły eksploatyki oraz współtwórca teorii eksploatacji[1].

Życie i dokonania[edytuj | edytuj kod]

W roku 1954 ukończył szkołę średnią. W latach 1954-1959 studiował w Wojskowej Akademii Technicznej na ówczesnym Fakultecie Lotniczym. Studia ukończył z wyróżnieniem, pozostając następnie na Uczelni jako starszy asystent w laboratorium osprzętu lotniczego i uzbrojenia w Wydziale Mechanicznym WAT.

W latach 1964 -1968 był wykładowcą w Katedrze Bojowego Wykorzystania Sprzętu w Wydziale Elektromechanicznym WAT. Intensywną działalność dydaktyczną w tym okresie łączył z równoległymi studiami na Uniwersytecie Warszawskim, ukoronowanymi zdobyciem stopnia doktora filozofii w 1968 roku.

W drodze wyróżnienia przeniesiony został na stanowisko starszego wykładowcy, a następnie zastępcy szefa Katedry Badań Operacyjnych nowo utworzonego Wydziału Cybernetyki WAT. Pozostając na tym stanowisku do połowy 1977 roku

pracował naukowo i społecznie: działał w Polskim Towarzystwie Cybernetycznym, w Naczelnej Organizacji Technicznej, był współzałożycielem Zespołu Prakseologii Formalnej PAN. Włożył wiele wysiłku w utworzenie nowej specjalności studiów w WAT – „ cybernetyki wojskowej”.

Kierował licznymi pracami magisterskimi dyplomantów Wydziału Cybernetyki WAT. Opiekował się studenckim Kołem Naukowym Cybernetyków. W latach 1968 – 1971 redagował biuletyny prac Zespołu Teorii Walki WAT, w których brał udział zajmując się problematyką modelowania procesów walki zbrojnej (łańcuchy niszczenia, funkcje strat, modele walczących stron). Wówczas również został wprowadzony podział na walkę informacyjną oraz walkę energetyczną.

W latach 1969-1975 pojawiły się pierwsze Jego książki. W roku 1969 – napisana wspólnie z E. Olearczukiem i W. Żelazowskim : „Elementy Nauki o Eksploatacji Urządzeń”, w 1970 r.: „Cybernetyka walki” i „Wstęp do teorii eksploatacji urządzeń”, w roku 1975: „Sterowanie eksploatacją urządzeń” i „Podstawy eksploatacji urządzeń”.

W 1977 r. Józef Konieczny objął stanowisko Zastępcy Komendanta do spraw Naukowych w nowo utworzonym Instytucie Systemów Zabezpieczenia Technicznego Wojsk WAT (późniejszym Instytucie Logistyki WAT), w tym samym roku uzyskał drugi doktorat – nauk technicznych. Na okres pracy w Instytucie przypadł najpłodniejszy etap działalności badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej. Zainteresowania naukowe skupiły się na „inżynierii systemów działania”, której podstawy tworzył i którą rozwijał, skupiając wokół siebie grono młodych prężnych naukowców, wojskowych i cywilnych, z których wielu uzyskało w późniejszych latach tytuły profesorskie, pełniło funkcje szefów placówek naukowo- badawczych, prezesów stowarzyszeń, kierowników ważnych instytucji państwowych.

Brał udział w tworzeniu nowych specjalności i programów studiów podyplomowych. Z Jego inicjatywy rozpoczęto w 1976 roku wydawanie zeszytów prac Instytutu pt. „Systemy Zabezpieczenia Wojsk”, które do dnia dzisiejszego wydawane są w WAT pod nazwą „Systemy Logistyczne Wojsk”. Był opiekunem naukowym i konsultantem doktorantów, kierował licznymi pracami podyplomowymi oficerów służb technicznych WP, uczestników studiów i kursów prowadzonych w Instytucie. Organizował konferencje naukowe, sympozja, pamiętne coroczne letnie Seminaria Inżynierii Systemów (SIS).

W latach 1981–1983 opracował dla potrzeb studiów podyplomowych i doktorantów serię skryptów, które stały się zalążkiem wydanej w 1983 obszernej monografii pt. „Inżynieria Systemów Działania”, będącej swoistym podsumowaniem Jego systemowej refleksji. Równolegle z działalnością w Instytucie Systemów Zabezpieczenia Wojsk WAT rozwinął ożywioną działalność w środowiskach wyższych uczelni cywilnych i wojskowych, współpracując z instytutami naukowymi, działając w PAN, PTC, NOT, TNOiK. Stając się coraz bardziej znanym w świecie nauki, zapraszany był na konferencje i sympozja w kraju i zagranicą m.in. w Bułgarii, na Węgrzech, w Turcji. Jego prace cytowali ludzie o nazwiskach znanych w świecie nauki.

Za swą działalność w sferze nauki i dydaktyki, za pracę społeczną i organizatorską, odznaczony był m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, licznymi odznaczeniami państwowymi, wojskowymi, organizacyjnymi. Był laureatem wielu nagród rektorskich w dziedzinie nauki i dydaktyki.

Celem działalności naukowej Józefa Koniecznego jako humanisty i inżyniera zarazem, było m.in. integrowanie nauki, w której, to widział on optymalne rozwiązanie dla postępowego rozwoju w działaniu. Stąd też w jego badaniach naukowych dominowały założenia epistemologiczne szkoły realistów, które można ująć w krótkiej jego myśli: „Postępem w działaniu rządzą obiektywne prawa, które muszą być wykrywane, poznawane i stosowane”.

Problem integracji nauki został rozwiązany również m.in. przez Józefa Kosseckiego, który opracował naukowe podstawy metacybernetyki.

Zmarł w Warszawie został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kwatera C 16 rząd 5 grób 16[2].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • J. Konieczny, E. Olearczuk, W. Żelazowski, Elementy Nauki o Eksploatacji Urządzeń, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1969.
  • Prace Zespołu Teorii Walki : [Biuletyn]. Z. 1-4 / [przew. zespołu Z. Bobecki, sekr. zespołu J. Konieczny, red. biul. J. Frankiewicz], Zespół Teorii Walki Wojskowej Akademii Technicznej, WAT, Warszawa 1968 – 1971.
  • Cybernetyka walki, Polskie Towarzystwo Cybernetyczne – Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1970.
  • Wstęp do teorii eksploatacji urządzeń, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1971.
  • Podstawy eksploatacji urządzeń, Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1975.
  • Podstawy zabezpieczenia technicznego: wprowadzenie do teorii eksploatacji: [skrypt], Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa 1975.
  • Modele matematyczne systemów: [skrypt], Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa 1982.
  • Modele prakseologiczne systemów: [skrypt], Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa 1982.
  • Inżynieria systemów działania, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1983.
  • Modele ocenowe systemów: [skrypt], Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa 1983.
  • Eksploatyka; eksploatacyjna wizja świata, Warszawa 1982, książka niewydana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biogram sporządzony na podstawie referatu wygłoszonego przez Włodzimierza Miszalskiego (prof. WAT) pt. „Józef Konieczny – życie i dokonania” podczas konferencji (16.10. 2009 r.) w Wojskowej Akademii Technicznej w 25. rocznicę śmierci docenta Józefa Koniecznego.
  2. miejsce pochówku. [dostęp 2017-12-23].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]