Jack Kerouac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jack Kerouac
Jack Kerouac, rok 1956, fotografia autorstwa Toma Palumbo
Jack Kerouac, rok 1956, fotografia autorstwa Toma Palumbo
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1922
Stany Zjednoczone Lowell, Massachusetts
Data i miejsce śmierci 21 października 1969
Stany Zjednoczone St. Petersburg, Floryda
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Jack Kerouac w Wikicytatach

Jack Kerouac (ur. 12 marca 1922 w Lowell, Massachusetts, zm. 21 października 1969 w St. Petersburg, Floryda) – amerykański powieściopisarz, poeta i artysta, jeden z najwybitniejszych członków Beat Generation. Tematyka jego książek, w dużej liczbie autobiograficznych, obracała się wokół jego własnych podróży po świecie i przygód z nimi związanych, a także wokół własnych przemyśleń i refleksji dotyczących życia.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesna młodość[edytuj | edytuj kod]

Jean-Louis Lebris de Kerouac, urodzony w Lowell, Massachusetts, we francusko-amerykańskiej rodzinie. Jego rodzice, Leo-Alcide de Kerouac i Gabrielle-Ange Lévesque mieszkali w Prowincji Quebec w Kanadzie. Jak wielu innych mieszkańców tego regionu, rodziny Lévesque i Kerouac wyemigrowały do Nowej Anglii w poszukiwaniu pracy. Jack nie mówił po angielsku aż do szóstego roku życia, w domu posługiwano się językiem francuskim. Jego starszy brat, Gérard, zmarł, kiedy Jack był bardzo mały – pod wpływem tego wydarzenia napisze później książkę Wizje Gerarda.

Jego wybitne uzdolnienia sportowe sprawiły, że stał się gwiazdą lokalnego klubu piłkarskiego, co pomogło mu zdobyć stypendium Columbia University w Nowym Jorku. To właśnie tam Kerouac poznał ludzi, z którymi miał później podróżować dookoła świata: byli to członkowie tzw. Beat Generation, Allen Ginsberg, Neal Cassady i William S. Burroughs. Kiedy Kerouac złamał nogę i pokłócił się z trenerem, jego stypendium zostało cofnięte. W roku 1943 wstąpił zatem do marynarki wojennej, ale wkrótce został zwolniony z powodów psychiatrycznych.

Lata późniejsze[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy podróżami morskimi, Kerouac mieszkał w Nowym Jorku wraz z przyjaciółmi z Columbia University. Zaczął pisać swoją pierwszą powieść, zatytułowaną Miasteczko i Miasto, która została wydana w 1950 i dzięki której zdobył poważanie jako autor.

Kerouac pisał przez cały czas, pomimo niewydania żadnej powieści aż do roku 1957, kiedy wydawnictwo Viking Press wydało jego najsłynniejszą książkę, W drodze. Ta najbardziej autobiograficzna książka opowiada o podróży po Stanach Zjednoczonych i Meksyku wraz z Nealem Cassadym (w książce jako Dean Moriarty). Powieść ta jest często określana jako sztandarowe dzieło powojennej, jazzowo-poetycznej, narkotycznej epoki Beat Generation. Kerouac napisał ją podczas sesji "spontanicznej prozy" (strumień świadomości), co pozwoliło mu stworzyć swój własny i niepowtarzalny styl. W pewnych kręgach był czczony jako główny i kultowy już pisarz Ameryki, a z całą pewnością uważano go za rzecznika Beat Generation.

Jego przyjaźń z Allenem Ginsbergiem, Williamem Burroughsem i George'em Whitmanem definiowała pokolenie. Kerouac jest również autorem scenariusza do "beatowego" filmu pt. Pull My Daisy (1958).

W 1954 Kerouac odkrył Biblię Buddyjską autorstwa Dwighta Goddarda, która zapoczątkowała jego studia nad buddyzmem i pragnienie oświecenia. Niektóre doświadczenia z tego okresu znalazły swoje odbicie w książce Włóczędzy Dharmy, wydanej w roku 1958. Kerouac nawiązał bliskie stosunki z Alanem Wattsem (Arthur Wayne w powieści Kerouaca Big Sur oraz Alex Aums w Desolation Angels). Spotkał również słynnego japońskiego znawcę i propagatora zen, D.T. Suzukiego. Kerouac napisał Wake Up, biografię Siddharty Gautamy Buddy, która do dziś nie została opublikowana.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Trzykrotnie żonaty, był jednak osobą biseksualną[1][2]. Utrzymywał stosunki intymne z Allenem Ginsbergiem, a także z Gore Vidalem[3].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Jack Kerouac zmarł 21 października 1969 r. w Szpitalu Św. Antoniego w St. Petersburg na Florydzie. Przyczyną zgonu było krwawienie z przewodu pokarmowego[4][5]. Jest pochowany w rodzinnym mieście Lowell.

Najważniejsze dzieła[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • W drodze. Poeci pokolenia beatników. Neal Cassady, William S. Burroughs, Allen Ginsberg, Jack Kerouac Kirsch Hans-Christian, Wydawnictwo Iskry 2006

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Źródło: glbtq.com, dostęp 2009-09-13 (ang.)
  2. Paul Maher Jr., Jack Kerouac's American Journey (2007).
  3. Jack Kerouac w bazie Notable Names Database (ang.)
  4. Investigating the Death of Jack Kerouac (ang.). articlime.com, 2011-05-13. [dostęp 2013-10-23].
  5. Patricia Dagier, Hervé Quéméner: Jack Kerouac: Breton d'Amérique. Brest: Télégramme, 2009, s. 208. ISBN 9782848332161. OCLC 315133731. (fr.)