Jan Szczygieł (major)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Szczygieł
Ilustracja
Jan Szczygieł
major major
Data urodzenia

28 października 1902

Data i miejsce śmierci

24 czerwca 1991
Braniewo

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie
ludowe Wojsko Polskie

Formacja

Korpus Ochrony Pogranicza
Wojska Ochrony Pogranicza

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa (front wschodni: bitwa pod Lenino)

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1943–1989) Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”

Jan Szczygieł (ur. 28 października 1902, zm. 24 czerwca 1991 w Braniewie) – major Wojska Polskiego, uczestnik I i II wojny światowej, odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grób na cmentarzu przy ul. Elbląskiej

Brał udział już w I wojnie światowej. W okresie międzywojennym służył w Wojsku Polskim. W latach 1927–1938 był instruktorem w Centrum Wyszkolenia Korpusu Ochrony Pogranicza. Po wybuchu II wojny światowej był dowódcą kompanii 134 pułku piechoty, stacjonującego w okolicach Łomży. Deportowany został do gułagu w Komijskiej Autonomicznej SRR, częstego obszaru deportacji na mapie radzieckiego systemu obozów (część ówczesnych obozów funkcjonuje do dziś jako więzienia lub kolonie karne). Pracował tam przy wyrębie lasu i spławie drzew. Gdy po ataku Niemiec na Związek Sowiecki w 1941 roku rozpoczęto formowanie polskich oddziałów, zgłosił się do rekrutacji. Dostał przydział do 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki dowodzonej przez, wówczas pułkownika, Zygmunta Berlinga. Brał udział w bitwie pod Lenino, w czasie której doznał poważnych obrażeń prawej ręki oraz lewej nogi. Miał dużo szczęścia, iż trafił do szpitala w Moskwie. Po pobycie w nim został, z niepełnosprawną ręką, skierowany do Lublina, w którym objął funkcję instruktora. W 1945 przyjechał do Olsztyna, na tzw. Ziemie Odzyskane. Służył w Wojskach Ochrony Pogranicza. Od 1947 mieszkał w Braniewie, wówczas przeszedł na emeryturę.

W 1948 był przewodniczącym braniewskiego koła Związku Inwalidów Wojennych RP Okręgu Olsztyńskiego[1].

Zmarł 24 czerwca 1991 roku. Pochowany został na cmentarzu komunalnym położonym przy ul. Elbląskiej. Nie miał rodziny[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony został m.in.[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gołota, Janusz Związek Inwalidów Wojennych RP w okręgu olsztyńskim w latach 1945–1950 Komunikaty Mazursko-Warmińskie 4, 399–424 2008
  2. a b W 51. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem (P.B.) [w:] IKAT. Ilustrowany Kurier Terenowy, nr 20, 15.05.1996 r., s. 3