John Baptist Bashobora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Baptist Bashobora
John Baptist Bashobora, Warszawa 2013
John Baptist Bashobora, Warszawa 2013
Kraj działania  Uganda
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1946
Bushenyi, Uganda Zachodnia[1]
Wyznanie katolickie
Kościół łaciński
Inkardynacja archidiecezja Mbarara[2]
Prezbiterat 1972
Strona internetowa duchownego
Spotkanie rekolekcyjne "Jezus na Stadionie", Stadion Narodowy w Warszawie, lipiec 2013

John Baptist Rubara Bashobora (ur. 5 grudnia 1946 w Bushenyi) − ugandyjski kapłan katolicki, charyzmatyk, doktor teologii duchowości, psycholog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John Baptist Rubara Bashobora urodził się w katolickiej rodzinie w Bushenyi w Ugandzie 5 grudnia 1946. Jako dziecko został osierocony przez ojca, którego otruła ciotka. Matka została wypędzona. Do osiągnięcia pełnoletności wychowywała go rodzina wuja. O tym, że nie są oni jego prawdziwymi rodzicami, Bashobora dowiedział się dopiero w dniu święceń kapłańskich, mając 26 lat. Ciotka wyznała też, że chciała go otruć, podając mu jako dziecku zatrutą owsiankę, ale naczynie rozpadło się w czasie modlitwy przed posiłkiem, którą odmawiał chłopiec[3].

Mając 10 lat wstąpił do niższego seminarium duchownego, początkowo nie odczuwał jednak, jak sam wielokrotnie wyznawał, powołania kapłańskiego. Będąc synem poligamisty nie mógł wziąć udziału w przygotowaniach do kapłaństwa, ponieważ synowie poligamistów nie mogli przyjmować święceń[3]. Po ukończeniu niższego seminarium, w którym zetknął się z dwoma księżmi charyzmatykami z Kanady, postanowił wstąpić do Zgromadzenia Świętego Krzyża. W tym celu wyjechał do Indii. Nie złożył jednak ślubów zakonnych i powrócił do Ugandy. Jako kleryk diecezjalny przyjął święcenia kapłańskie w 1972. Przełożeni wysłali go na studia do Rzymu. Doktoryzował się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim z teologii duchowości, pisząc pracę na temat rozeznawania duchów w życiu ugandyjskich chrześcijan (ang. The discernment of spirits in the life of Ugandan christians)[4]. Przebywając w Rzymie związał się z katolickim Ruchem Odnowy Charyzmatycznej. Po powrocie do rodzimej diecezji założył dwie szkoły podstawowe, dwie szkoły średnie oraz dwa sierocińce, w których opieką objęto 5 tys. sierot. Obecnie jest diecezjalnym koordynatorem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w archidiecezji Mbarara oraz członkiem Narodowego Stowarzyszenia Modlitwy Wstawienniczej.

Bashobora jest znanym w świecie rekolekcjonistą i prowadzącym charyzmatycznych spotkań modlitewnych. Do Polski przybył pierwszy raz w 2007[5]. W czerwcu 2012 Bashobora wraz z osobami towarzyszącymi przeżył szczęśliwie wypadek w Zembrzycach na trasie z Suchej Beskidzkiej do Wadowic[6].

Jednymi z największych rekolekcji organizowanych przez Bashoborę było spotkanie na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniu 6 lipca 2013 r., w którym uczestniczyło blisko 60 tysięcy osób[7]. W 2014 r. po raz kolejny przyjechał do Polski, głoszą rekolekcje w Licheniu, na których było obecnych ponad 30 tysięcy wiernych[8].

Ksiądz Bashobora jest również jednym z bohaterów obrazu dokumentalnego Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza Duch z 2008[9][10][11].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Jesteś obrazem Boga. Częstochowa: Pomoc Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, 2012. ISBN 978-83-7256-971-4.
  • Jesteśmy ambasadorami Boga na ziemi. Częstochowa: Pomoc Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, 2013.
  • Uwierz Bogu sercem. 2013.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]