John Baptist Bashobora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
John Baptist Bashobora
John Baptist Bashobora, Warszawa 2013
John Baptist Bashobora, Warszawa 2013
Kraj działania  Uganda
Data i miejsce urodzenia 5 grudnia 1946
Bushenyi, Uganda Zachodnia[1]
Wyznanie katolickie
Kościół łaciński
Inkardynacja archidiecezja Mbarara[2]
Prezbiterat 1972
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa duchownego
Spotkanie rekolekcyjne "Jezus na Stadionie", Stadion Narodowy w Warszawie, lipiec 2013

John Baptist Rubara Bashobora (ur. 5 grudnia 1946 w Bushenyi) − ugandyjski kapłan, charyzmatyk, doktor teologii duchowości, psycholog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

John Baptist Rubara Bashobora urodził się w katolickiej rodzinie w Bushenyi w Ugandzie 5 grudnia 1946. Jako dziecko został osierocony przez ojca, którego otruła ciotka. Matkę wypędzono. Do osiągnięcia pełnoletności wychowywała go rodzina wuja. O tym, że nie są oni jego prawdziwymi rodzicami, Bashobora dowiedział się dopiero w dniu święceń kapłańskich, mając 26 lat. Ciotka wyznała też, że chciała go otruć, podając mu jako dziecku zatrutą owsiankę, ale naczynie rozpadło się w czasie modlitwy przed posiłkiem, którą odmawiał chłopiec.

Mając 10 lat wstąpił do niższego seminarium duchownego, początkowo nie odczuwał jednak, jak sam wielokrotnie wyznawał, powołania kapłańskiego. Będąc synem poligamisty nie mógł wziąć udziału w przygotowaniach do kapłaństwa, ponieważ synowie poligamistów nie mogli przyjmować święceń. Po ukończeniu niższego seminarium, w którym zetknął się z dwoma księżmi charyzmatykami z Kanady, postanowił wstąpić do Zgromadzenia Świętego Krzyża. W tym celu wyjechał do Indii. Nie złożył jednak ślubów zakonnych i powrócił do Ugandy. Jako kleryk diecezjalny przyjął święcenia kapłańskie w 1972. Przełożeni wysłali go na studia do Rzymu. Doktoryzował się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim z teologii duchowości, pisząc pracę na temat rozeznawania duchów w życiu ugandyjskich chrześcijan (ang. The discernment of spirits in the life of Ugandan christians)[3]. Przebywając w Rzymie związał się z katolickim Ruchem Odnowy Charyzmatycznej. Po powrocie do rodzimej diecezji założył dwie szkoły podstawowe, dwie szkoły średnie oraz dwa sierocińce, w których opieką objęto 5 tys. sierot. Obecnie jest diecezjalnym koordynatorem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w archidiecezji Mbarara oraz członkiem Narodowego Stowarzyszenia Modlitwy Wstawienniczej.

Bashobora głosi rekolekcje i prowadzi charyzmatyczne spotkania modlitewne poza granicami Ugandy, m.in. w Polsce, do której przybył pierwszy raz w 2007[4]. W czerwcu 2012 Bashobora wraz z osobami towarzyszącymi przeżył szczęśliwie wypadek w Zembrzycach na trasie z Suchej Beskidzkiej do Wadowic[5].

Jednymi z największych rekolekcji organizowanych przez Bashoborę było spotkanie na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniu 6 lipca 2013 r., w którym uczestniczyło blisko 60 tysięcy osób[6].

Ksiądz Bashobora jest również jednym z bohaterów obrazu dokumentalnego Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza Duch z 2008[7][8][9].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Jesteś obrazem Boga. Częstochowa: Pomoc Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, 2012. ISBN 978-83-7256-971-4.
  • Jesteśmy ambasadorami Boga na ziemi. Częstochowa: Pomoc Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, 2013.
  • Uwierz Bogu sercem. 2013.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikinews-logo.svg
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat Spotkanie rekolekcyjne "Jezus na Stadionie"