Katastrofa autokaru w Jeżewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Katastrofa autokaru w Jeżewie
Państwo  Polska
Miejsce Jeżewo Stare
Rodzaj katastrofy katastrofa drogowa
Data 30 września 2005
Godzina 6:44
Ofiary śmiertelne 13 osób
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jeżewo
Jeżewo
Ziemia 53°08′N 22°44′E/53,133333 22,733333Na mapach: 53°08′N 22°44′E/53,133333 22,733333

Wypadek autokaru miał miejsce 30 września 2005 w pobliżu miejscowości Jeżewo Stare na drodze krajowej nr 8 z Białegostoku do Warszawy. Zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku oraz jeden z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, którzy jechali na pielgrzymkę do Częstochowy. Pozostałymi ofiarami byli dwaj kierowcy autokaru oraz kierowca ciężarówki.

Wypadek[edytuj | edytuj kod]

Autokar, którym jechali licealiści, podczas wyprzedzania zderzył się z innymi pojazdami i stanął w płomieniach. Do wypadku doszło na odcinku drodze krajowej nr 8 między miejscowościami Mężenin i Jeżewo Stare, gdzie zdarza się wiele wypadków. Droga na tym odcinku zapewnia znacznie gorsze warunki, niż pozostała część drogi z Białegostoku do Warszawy: pobocze jest na tym odcinku wąskie, uniemożliwiające wyprzedzanie "na trzeciego", występują koleiny, a liczne niewielki łuki poziome (niewielkie dolinki) ograniczają widoczność w sposób skuteczny, ale ignorowany przez niektórych kierowców. Autokar spłonął doszczętnie jeszcze przed przybyciem straży pożarnej[potrzebne źródło].

Tego samego dnia minister edukacji narodowej Mirosław Sawicki poprosił dyrektorów szkół w kraju o godne uczczenie pamięci ofiar. W poniedziałek w Białymstoku odbył się marsz milczenia ku czci ofiar wypadku. Wzięło w nim udział ponad 8 tysięcy osób. W Białymstoku ogłoszona została 3-dniowa żałoba. 9 października zmarła przebywająca do tej pory w szpitalu w stanie ciężkim 10. maturzystka, która uczestniczyła w wypadku. Tym samym liczba ofiar wzrosła do 13. niedaleko miejsca wypadku, kilkadziesiąt metrów od drogi, postawiono kapliczkę upamiętniającą to tragiczne wydarzenie.

Proces[edytuj | edytuj kod]

Podczas śledztwa ustalono, iż firma "Kosmos" - z której wynajęto autokar - dopuściła się wielu niedopatrzeń w trakcie swej działalności. Ostatecznie ustalono przebieg wypadków tego ranka: o godzinie 6:44, nieopodal Jeżewa Starego (we wsi Sikory-Wojciechowięta) kierowca autokaru zaczął wyprzedzanie samochodu osobowego w zupełnie nieodpowiednim momencie. W ostatniej chwili kierowca ciężarówki jadącej z naprzeciwka próbował usunąć się na pobocze. Jednak nie udało się - na długości prawie połowy autokaru, w ścianie powstała wyrwa. Tam też znajdowały się zbiorniki z paliwem - to wydostało się na zewnątrz autokaru, ale i do wewnątrz. Rozgrzane, trące o siebie metalowe części pojazdów i zwarcia w instalacjach elektrycznych autobusu wywołały pożar. W tej samej chwili w naczepę rozbitej ciężarówki uderzył jadący za nią samochód dostawczy.

W marcu 2009 roku zakończył się proces sześciu osób związanych z wypadkiem. Pracownicy firmy transportowej "Kosmos", specjaliści bhp i lekarka medycyny pracy dostali od sześciu miesięcy do półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu[1].

Istniała hipoteza, że manewr wyprzedzania został podjęty w czasie, gdy kierowca autokaru miał napad epilepsji. Jednak w 2013 roku biegli uznali, ze choć nie są w stanie wykluczyć tego jednoznacznie, jednak - w ich ocenie - dowody nie potwierdzają takiego stanu rzeczy[2].

Przypisy

  1. ag, zel: Wyroki w sprawie wypadku autokaru koło Jeżewa. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 24 marca 2009. [dostęp 25 lipca 2009].
  2. Jeżewo. Wypadek autokaru. Opinia biegłych. poranny.pl, 6 czerwca 2013. [dostęp 17 sierpnia 2014].