Katastrofa lotnicza w Gabare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katastrofa lotnicza w Gabare
Tupolew Tu-134 linii Balkan Bulgarian Airlines. Podobna maszyna uległa katastrofie,
Tupolew Tu-134 linii Balkan Bulgarian Airlines. Podobna maszyna uległa katastrofie,
Państwo  Bułgaria
Miejsce Gabare pod Białą Slatiną
Data 16 marca 1978
Rodzaj Zderzenie z ziemią
Przyczyna Nieznana
Ofiary 73 osób
Ocaleni 0 osób
Statek powietrzny
Typ Tupolew Tu-134
Użytkownik Balkan Bulgarian Airlines
Numer LZ-TUB
Start Bułgaria Sofia
Cel lotu Polska Warszawa
Pasażerowie 66 osób
Załoga 7 osób
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
miejsce katastrofy
miejsce katastrofy
Ziemia 43°16′46″N 24°04′59″E/43,279444 24,083056

Katastrofa samolotu Tu-134 w Gabare – miała miejsce 16 marca 1978 roku i była największą katastrofą lotniczą w historii Bułgarii.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Samolot Tupolew Tu-134 należący do bułgarskich linii lotniczych Balkan Bulgarian Airlines wystartował z lotniska Sofia-Wrażdebna[1] kierując się do portu lotniczego Warszawa Okęcie[2]. Na pokładzie znajdowało się 66 pasażerów[2] (m.in. mający odebrać nominację na ministra kultury PRL Janusz Wilhelmi[3] oraz narodowa reprezentacja Bułgarii w gimnastyce artystycznej kobiet) i 7 członków załogi[2]. Samolot miał osiągnąć wysokość 8850 metrów, jednak po osiągnięciu wysokości 4900 metrów zaczął z niewyjaśnionych przyczyn tracić wysokość[2], w efekcie czego rozbił się we wsi Gabare pod Białą Slatiną, 130 kilometrów na północny wschód od Sofii. Nikt spośród obecnych na pokładzie nie przeżył wypadku. Dokładne przyczyny katastrofy nie są znane do dziś - jedna z wersji mówi iż do katastrofy doszło wskutek zderzenia maszyny z bułgarskim samolotem wojskowym.

Ofiary katastrofy[edytuj | edytuj kod]

Większość ofiar katastrofy (39 osób) stanowili Polacy. Oprócz nich zginęło 27 bułgarskich pasażerów i 7 członków załogi. Wśród zabitych byli m.in. Janusz Wilhelmi, Żulieta Sziszmanowa, trenerka reprezentacji Bułgarii w gimnastyce artystycznej kobiet, oraz jej podopieczne: Rujana Stefanowa, Walentina Petrowa, Albena Kiriłowa, Sneżana Michaiłowa i Sewdalina Popowa.

Przypisy