Klasztor kartuzów we Frankfurcie nad Odrą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor kartuzów we Frankfurcie nad Odrą
Kartäuserkloster Frankfurt (Oder)
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Brandenburgia

Miejscowość

Frankfurt nad Odrą

Kościół

rzymskokatolicki

Rodzaj klasztoru

kartuzja

Właściciel

kartuzi

Data budowy

1396

Data zamknięcia

1568

Data zburzenia

1631

Położenie na mapie Frankfurtu nad Odrą
Mapa konturowa Frankfurtu nad Odrą, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Klasztor kartuzów we Frankfurcie nad Odrą”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Klasztor kartuzów we Frankfurcie nad Odrą”
Położenie na mapie Brandenburgii
Mapa konturowa Brandenburgii, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Klasztor kartuzów we Frankfurcie nad Odrą”
Ziemia52°21′00″N 14°33′00″E/52,350000 14,550000

Klasztor kartuzów we Frankfurcie nad Odrą - został założony w 1396 przez mieszkańców miasta Frankfurt nad Odrą i znajdował się przed ówczesnymi murami miejskimi (dzisiejsze Brücktorstraße oraz Badergasse).

W 1432 kartuzja została zniszczona przez husytów. Klasztor prowadził 3 winnice, 1 gorzelnię i 1 browar. Godposarował na wsiach: Madlitz, Döbberin, Niederjesar, Arensdorf, Unterlindow, Jacobsdorf, Briesen (Mark), Brieskow jak i w Große Heide. W 1534 klasztor wizytowany był przez administrację kościelną. Do 1538 pozostały przy nim: 1 winnica, wioski Brieskow i Lindow jak również bogate w ryby jezioro Brieskower See.

Ponieważ w 1539 do Marchii Brandenburskiej zawitała reformacja, elektor brandenburski w 1540 przekazał wszystkie dobra klasztorne frakfurckich kartuzów Uniwersytetowi Viadrina. Uniwersytet otrzymał klasztorną bibliotekę i wszelkie nieruchomości.

Oblężenie miasta przez Szwedów (1631)

Wszyscy mnisi zachowali prawo dożywotniego mieszkania w klasztorze, nie mogli jednak przyjmować do siebie nowicjuszy. Ostatnim przeorem klasztoru był Peter Golitz. Ostatni frankfurcki kartuz zmarł w 1568.

Główny budynek klasztorny był wykorzystywany jako kamieniołom. W owoce z poklasztornego ogrodu zaopatrywano miejscowych profesorów uniwersyteckich. Resztki klasztoru zostały spalone w 1631 podczas oblężenia miasta przez Szwedów (wojna trzydziestoletnia).

Ocalała część akt klasztornych przechowywana jest w archiwum miejskim Frankfurtu nad Odrą (Stadtarchiv Frankfurt (Oder)) oraz w Archiwum Głównym Landu Brandenburgia (Brandenburgisches Landeshauptarchiv).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]