Kościół św. Andrzeja Boboli w Małuszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Andrzeja Boboli w Małuszowie
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Małuszów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Andrzej Bobola

Wspomnienie liturgiczne

16 maja

Położenie na mapie gminy Sulęcin
Mapa konturowa gminy Sulęcin, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Boboli w Małuszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Boboli w Małuszowie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Boboli w Małuszowie”
Położenie na mapie powiatu sulęcińskiego
Mapa konturowa powiatu sulęcińskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Boboli w Małuszowie”
Ziemia52°22′25,7″N 15°08′08,0″E/52,373806 15,135556

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Małuszowie – katolicki kościół filialny znajdujący się w Małuszowie (gmina Sulęcin). Należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Torzymiu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka historyczna o wsi pochodzi z 1241, kiedy to książę Bolesław II Rogatka podarował osadę zakonowi templariuszy. W XIV wieku nie była już wymieniana jako lenno tego zakonu, ale własność joannitów. Pierwszą, kamienną świątynię wzniesiono w średniowieczu pod patronatem joannitów. W dobie reformacji kościół wszedł w skład parafii protestanckiej w pobliskim Ostrowie[1].

Drugą świątynią we wsi był obiekt z drewnianą wieżą, zbudowany w ostatnim dwudziestoleciu XVII wieku. Trzeci, obecny kościół powstał w 1872 z cegły (wieżyczka z muru pruskiego[2]). Stoi najpewniej na miejscu swojego poprzednika. W kościele przechowywano księgi parafialne prowadzone od 1743. W październiku 1946 kościół poświęcono jako katolicki i przyłączono do parafii torzymskiej[1].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Przy elewacji wejściowej znajduje się niewielkie lapidarium, w którym zgromadzono ułomki nagrobków z cmentarza okalającego dawniej kościół. Przy bramie wejściowej stoi drewniana figura św. Andrzeja Boboli. Na krzyżu misyjnym umieszczona jest jedna data Misji Świętych (1970)[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Widok od prezbiterium
2
Witraż patriotyczny
3
Część lapidarium

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sulęcin.pl, Małuszów. [dostęp 2017-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-15)].
  2. Polska Niezwykła, Małuszów. Kościół św. Andrzeja Boboli
  3. napis na krzyżu in situ