Kościół św. Antoniego Padewskiego w Bożej Woli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Antoniego Padewskiego
A/701[1] z dnia 5.06.1985
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Boża Wola

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Antoniego Padewskiego

Położenie na mapie gminy Zakrzew
Mapa konturowa gminy Zakrzew, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa konturowa powiatu lubelskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego”
Ziemia50°55′21,0″N 22°27′31,9″E/50,922500 22,458861

Kościół świętego Antoniego Padewskiegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Zakrzówek archidiecezji lubelskiej.

Świątynia została wybudowana w 1840 roku przez cieślę Antoniego Rochfogela. W 1910 roku świątynia została pokryta blachą, natomiast w 1920 roku zostały zainstalowane organy wykonane przez mistrza Dominika Biernackiego z Dobrzynia nad Wisłą a także została wykonana posadzka z płytek czarnych i czerwonych kładzionych na kształt koloru karo. Po II wojnie światowej, w latach 50. XX wieku, ściany zostały oszalowane na zewnątrz. W latach 1981-1983 świątynia została ponownie oszalowana, ale od wewnątrz. Została wymieniona cała stolarka drzwiowa i okienna, ale nie zachowano podziałów i kształtu otworów. Wewnątrz została wykonana drewniana boazeria oraz malowidła, które wykonał miejscowy malarz Pecka. Ostatni remont został wykonany w 1996 roku, kiedy zostały pomalowane ściany i dach.

Jest to budowla drewniana, charakteryzująca się jedną wieżą, ustawiona na podmurowaniu, posiadająca konstrukcję wieńcową. Nawa została wzniesiona na planie prostokąta i jest otwarta na prezbiterium. Z przodu znajduje się chór muzyczny podparty dwoma drewnianymi kolumnami, ze znajdującą się między nimi jego częścią centralną w kształcie trapezu wysuniętą na nawę. Z lewej i prawej strony prezbiterium są umieszczone kwadratowe zakrystie. Przed nawą jest umieszczona wspomniana wyżej wieża na planie kwadratu, w połowie długości wtopiona w korpus świątyni, a w połowie wysunięta przed jej elewację frontową. Na parterze wieży znajduje się kruchta. Na ścianach i stropie nawy jest wykonana współczesna polichromia. Wieża umieszczona z przodu świątyni jest czterokondygnacyjna[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-12-24].
  2. Turystyka. Urząd Gminy Zakrzew. [dostęp 2015-12-24]. (pol.).