Kościół św. Bartłomieja w Czernikowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Bartłomieja
A/707 z 9 września 1964[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Czernikowo

Adres

ul. 3 Maja

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Bartłomieja

Wezwanie

św. Bartłomieja

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie gminy Czernikowo
Mapa konturowa gminy Czernikowo, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja”
Położenie na mapie powiatu toruńskiego
Mapa konturowa powiatu toruńskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Bartłomieja”
Ziemia52°56′43,0″N 18°56′26,8″E/52,945278 18,940778

'Kościół świętego Bartłomieja w Czernikowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat czernikowski diecezji włocławskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to gotycka budowla, datowana na około 1449 rok. Następnie została przebudowana około 1641 roku. Odnowiona została w latach w 1719 i 1798. Na początku XX wieku (1904 rok) – zostały dobudowane transept i prezbiterium oraz dwie kaplice boczne – Matki Bożej i św. Izydora oraz dwie zakrystie. W 1910 roku kościół został konsekrowany.

Budowla jest orientowana, murowana, wzniesiona z cegły, w dolnych partiach części gotyckiej w układzie wendyjskim, w górnych – w układzie polskim, z użyciem zendrówki we wzorach rombowych. Prezbiterium, transept i górna kondygnacja wieży są otynkowane. Wnętrze zostało zbarokizowane w XVIII wieku, wprowadzono wówczas pozorne sklepienie kolebkowe i pilastrowe podziały ścian. Kruchta pod wieżą nakryta jest sklepieniem ośmiopolowym, zapewne gotyckim. Na południowej ścianie starszej części prezbiterium można zobaczyć fragment szerokiego gotyckiego fryzu z cegieł ułożonych rębem skośnym.

W latach 1966-1970 został przeprowadzony remont świątyni, połączony z regotyzacją części zachodnich. W 1984 roku zostało zmienione pokrycie dachu: została zdjęta dachówka, natomiast położona została blacha miedziana. Polichromię w kościele jest stylu fresco wykonał Zygmunt Klaryska pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. W latach 1988-1989 Klaryska razem z synem odnowili polichromię w prezbiterium i malowidła umieszczone w nawie głównej i kaplicach świątyni.

Ołtarz w kościele reprezentuje styl barokowy, znajdują się na nim rzeźby świętych. W polu centralnym jest umieszczony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany w drugiej połowie XVII wieku w sukience metalowej, trybowanej, wykonanej w pierwszej połowie XVIII wieku. W otoczeniu obrazu jest umieszczonych 30 wotów srebrnych powstałych w okresie od XVII do XIX wieku. Chrzcielnica znajdująca się w kaplicy Matki Bożej reprezentuje styl barokowy i powstała w XVIII wieku. Witraże wykonał Kwiatkowski pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Na wieży świątyni są umieszczone są zawieszone dwa dzwony: jeden odlany w 1587 roku – pęknięty i nieużywany, a drugi – obecnie używany, odlany w 1707 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-07-06].
  2. Kościół Św. Bartłomieja w Czernikowie [online], Starostwo Powiatowe w Toruniu [dostęp 2020-07-06].