Kościół św. Mikołaja w Grabowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Mikołaja
159/A z 23.06.1967 oraz 63/A z 5.05.1981[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grabowiec

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

6 grudnia

Położenie na mapie gminy Rzeczniów
Mapa konturowa gminy Rzeczniów, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Położenie na mapie powiatu lipskiego
Mapa konturowa powiatu lipskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Mikołaja”
Ziemia51°05′57,5″N 21°23′40,1″E/51,099306 21,394472

Kościół świętego Mikołajarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu siennieńskiego diecezji radomskiej.

Wnętrze świątyni

Jest to świątynia ufundowana w 1626 przez Mikołaja Skarszewskiego, kasztelana sandomierskiego, właściciela Grabowca, Rzeczniowa, Rzeczniówka i Czerwonej. konsekrowana została w 1629 roku, a następnie była odnawiana między innymi w 1888 i w 1921 roku. Kościół znajduje się na lekkim wzniesieniu, otoczony murem z wnękami od strony wewnętrznej oraz wmurowanymi w jego obręb, na osi świątyni, kostnicą od strony wschodniej i dzwonnicą od strony zachodniej. Świątynia reprezentuje styl wczesnobarokowy i jest orientowana. Budowla jest murowana z cegły i otynkowana. Nawa jest trzyprzęsłowa i została zbudowana na planie prostokąta, łączy się z węższym dwuprzęsłowym, prostokątnym prezbiterium o narożnikach wschodnich, zaokrąglonych; przy nim od strony północnej znajduje się kruchta, natomiast od strony południowej zakrystia. Nawa i prezbiterium są nakryte sklepieniami żaglastymi, oddzielonymi parami gurtów; ściany dzielą na przęsła pary pilastrów podtrzymujących belkowanie. Kruchta i zakrystia są nakryte sklepieniami krzyżowymi. W zachodniej części nawy jest umieszczony trójarkadowy chór muzyczny z falistą linią parapetów, powstały w XVIII wieku. Elewacje zewnętrzne są rozczłonkowane parami pilastrów podtrzymujących profilowany gzyms i są ozdobione podziałami ramowo-płycinowymi. Okna są zamknięte łukiem odcinkowym i są umieszczone w skromnych obramieniach. Fasada zachodnia jest trójdzielna i posiada dwie kondygnacje, jest zwieńczona wolutowym szczytem z wazonami, zakończonym trójkątnie z datą 1626. Kościół posiada trzy portale kamienne z czasów budowy: dwa prostokątne, jeden zamknięty łukiem odcinkowym. Drzwi od zakrystii reprezentują styl rokokowy i powstały około połowy XVIII wieku. Budowla nakryta jest dachami dwuspadowymi ze starym wiązaniem storczykowym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-12-02].
  2. Parafia pod wezwaniem Św. Mikołaja w Grabowcu. Rzeczniów. Gminny Portal Internetowy. [dostęp 2018-11-28]. (pol.).