Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
w Olecku
kościół parafialny
Ilustracja
Elewacja wejściowa
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Olecko

Adres

Plac Wolności

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie Olecka
Mapa konturowa Olecka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiw Olecku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiw Olecku”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiw Olecku”
Położenie na mapie powiatu oleckiego
Mapa konturowa powiatu oleckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiw Olecku”
Położenie na mapie gminy Olecko
Mapa konturowa gminy Olecko, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiw Olecku”
Ziemia54°02′19,4″N 22°30′18,5″E/54,038722 22,505139

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Oleckurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Olecko – Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny diecezji ełckiej). Znajduje się na oleckim rynku (placu Wolności).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia powstała na miejscu kościoła ewangelicko-augsburskiego, spalonego w 1945 roku przez wojska sowieckie i rozebranego w 1954 roku. Budowa świątyni została rozpoczęta 24 września 1981 roku, kamień węgielny został wmurowany 2 października 1984 roku, natomiast konsekracji dokonał ordynariusz warmiński ks. bp Edmund Piszcz. Uroczystości odbyły się 8 września 1990 roku, czego pamiątką jest zapis na tablicy umieszczonej w kruchcie świątyni.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Bryła budowli została zaprojektowana w stylu współczesnym z nawiązaniem do elementów tradycyjnych. Świątynia jest dwupozioma, składa się z kościoła górnego i kościoła dolnego. Wymiary budowli są następujące: kościół górny: kubatura 29070.70 metrów sześciennych; powierzchnia użytkowa 2028,30 m²; wysokość 50 m + krzyż 5,5 m = 55,5 m; kościół dolny: kubatura 4869,5 m³; powierzchnia użytkowa 686,40 m²; wysokość 3,50 m.

Częściami kościoła dolnego są: nawa główna, prezbiterium z zakrystią i pomieszczenia pomocnicze (kaplica pogrzebowa, kotłownia, korytarze i salki na sprzęt pomocniczy). Częściami kościoła górnego są: nawa główna, dwie nawy boczne, prezbiterium z zakrystią i kruchty. Kruchta znajduje się w wieży kościelnej, której wysokość wynosi 55,5 m.

Ołtarz, chrzcielnica oraz dwie ambonki zostały wykonane z marmuru kubańskiego przez firmę kamieniarską Waldemara Pikiela z Szydłowca, według projektu warszawskiego profesora Adolfa Szczypińskiego[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół i kaplice. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku. [dostęp 2021-04-16].