Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewie
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grzymiszew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewie

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Tuliszków
Mapa konturowa gminy Tuliszków, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewie”
Położenie na mapie powiatu tureckiego
Mapa konturowa powiatu tureckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewie”
Ziemia52°02′34″N 18°22′08″E/52,042778 18,368889

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewierzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Grzymiszew, w gminie Tuliszków, w powiecie tureckim, w województwie wielkopolskim. Mieści się przy Placu Wolności. Należy do dekanatu tuliszkowskiego.

Historia i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została zbudowana w 1949 roku i konsekrowana w tymże roku. Poprzedni kościół drewniany wybudowany w 1785 roku, został rozebrany przez Niemców w 1943. Obecna budowla jest bezstylowa, murowana, pokryta blachą aluminiową, wymalowana w 1999 roku. Kościół ma dwa ołtarze. W głównym jest umieszczony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, wykonany w stylu barokowym, w sukience ze srebra z połowy XVII stulecia. Obraz Św. Rodziny, Chrystusa Bolesnego i św. Walentego został namalowany w stylu barokowym. Obraz św. Rozalii pochodzi z początku XIX stulecia. Dwa krucyfiksy pochodzą z epoki baroku. Świątynia posiada również monstrancję wieżyczkową z cechą złotniczą Torunia i z cechą imienną Jana Christiana Bröllmana[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia parafii. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Grzymiszewie. [dostęp 2013-01-02]. (pol.).