Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rychlikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
134/89 z 27.11.1989[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rychliki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rychlikach

Wezwanie

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

sobota po Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego

Położenie na mapie gminy Rychliki
Mapa konturowa gminy Rychliki, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu elbląskiego
Mapa konturowa powiatu elbląskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°59′09,4″N 19°31′35,3″E/53,985944 19,526472

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pasłęk II diecezji elbląskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa nowej świątyni na części fundamentów poprzedniego kościoła została rozpoczęta w 1875 roku. Świątynia została poświęcona pod koniec września 1877 roku. Największy udział w budowie świątyni miały władze miasta Elbląga. Prace budowlane były wykonywane pod nadzorem ówczesnego pastora Wilhelma Gottfrieda Grzybowskiego, który był także znakomitym rzeźbiarzem. Część wyposażenia kościoła została przez niego wykonana, w tym ołtarz, kazalnica, organy z trzynastoma piszczałkami i żyrandol. Przed 1945 rokiem świątynia należała do gminy ewangelickiej. Po zakończeniu drugiej wojnie światowej została przejęta przez katolików. Samodzielna parafia przy kościele została erygowana w 1947 roku.

Świątynia jest orientowana, wybudowana na planie prostokąta, z jasno-żółtej cegły, reprezentuje styl neoromański. Składa się z jednej nawy z absydą i wysokiej, strzelistej wieży od strony północno-zachodniej. Po stronie zachodniej jest umieszczony zadaszony krużganek (portyk arkadowy) podparty kolumnami. Korpus jest nakryty dachem dwuspadowym o małym nachyleniu połaci i pokryty łupkiem. Niewiele zachowało się z oryginalnego wyposażenia świątyni. Przed 1945 rokiem po obu stronach ścian bocznych były umieszczone empory. Podczas pierwszego, powojennego remontu świątyni w 1956 roku zostały one zdemontowane[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-10-22].
  2. Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Rychlikach. Leksykon Kultury Warmii i Mazur. [dostęp 2018-11-18]. (pol.).