Kościół Przenajświętszej Trójcy w Dźwierzutach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przenajświętszej Trójcy
3466 z 16.03.2000[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dźwierzuty

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przenajświętszej Trójcy

Wezwanie

Przenajświętszej Trójcy

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej

Położenie na mapie gminy Dźwierzuty
Mapa konturowa gminy Dźwierzuty, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszej Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszej Trójcy”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszej Trójcy”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszej Trójcy”
Ziemia53°42′05″N 20°57′25″E/53,701389 20,956944

Kościół Przenajświętszej Trójcyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pasym archidiecezji warmińskiej.

Kamień węgielny pod budowę świątyni został poświęcony w dniu 18 maja 1880 roku, natomiast 19 września 1883 roku dziekan z Barczewa, ksiądz Edward Stock, poświęcił kościół. Budowla została konsekrowana pod wezwaniem Trójcy Świętej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przez biskupa Filipa Krementza 24 czerwca 1884 roku.

Budowla jest orientowana, jednonawowa, wybudowana w stylu neogotyckim, murowana z czerwonej cegły i nieotynkowana. Od strony zachodniej jest dobudowana do niej wieża z kruchtą, zwieńczona spiczastym dach hełmowy. Przy wieży jest umieszczone również wejście na chór prowadzące przez półcylindryczną klatkę schodową. Od strony wschodniej jest położone prezbiterium. Korpus świątyni jest oszkarpowany, zwieńczony jest szczytami schodkowymi i dwuspadowym dachem złożonym z dachówki. Ostrołukowe okna są wypełnione maswerkiem. Wnętrze nawy nakrywa strop podparty drewnianymi belkami z poprzecznymi belkami podtrzymującymi. Prezbiterium, niższe od nawy, jest nakryte sklepieniem gwiaździstym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-10-22].
  2. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Dźwierzutach. Leksykon Kultury Warmii i Mazur. [dostęp 2018-10-31]. (pol.).