Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Objezierzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Objezierzu
A-972 z 31.07.1956
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowe Objezierze

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Filia

Parafia św. Stanisława w Klępiczu

Wezwanie

Wniebowzięcie NMP

Położenie na mapie gminy Moryń
Mapa konturowa gminy Moryń, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Objezierzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Objezierzu”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Objezierzu”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Objezierzu”
Ziemia52°51′53,0748″N 14°19′41,1528″E/52,864743 14,328098

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Objezierzu – zabytkowy, kamienno-ceglany, katolicki kościół filialny, znajdujący się we wsi Nowe Objezierze (powiat gryfiński). Należy do parafii w Klępiczu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obiekt zbudowano z granitowych ciosów w drugiej połowie XIII wieku. W XIV i XV wieku wieś zamieszkiwali Waldensi, w związku z czym jeden z papieskich inkwizytorów nazwał ją heretycką[1]. W XVI wieku budowla należała do klasztoru cysterskiego z Cedyni. Wieżę przebudowano w latach 1898-1902[2]. Jako katolicki poświęcony został 17 lipca 1945[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Portal

Kościół jest salowy, orientowany, kryty stropem belkowym[1], wzniesiony na rzucie prostokąta[2]. Z pierwotnego założenia późnoromańskiego zachował się jedynie fragment południowej ściany, z ukośnie profilowanym cokołem i z ostrołukowym portalem z trzema uskokami.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Nad prezbiterium występuje sklepienie krzyżowe. Z 1902 pochodzą: ambona, rozeta i ławki (neogotyckie). Prospekt organowy jest neorenesansowy. Dzwon pochodzi z 1714[1]. Dawniej w kościele stał drewniany ołtarz szafkowy, ale został przeniesiony do katedry szczecińskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Nowe Objezierze Kościół filialny pw Wniebowzięcia NMP
  2. a b Leszek Włodkowski-Moszej, Moryń. Mapa turystyczna, LM Design, ISBN 978-83-61439-32-5
  3. historia kościoła na tablicy in situ