Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A/152[1] z dnia 16.01.1967 (zespół klasztorny pijarów)
kościół parafialny
Ilustracja
widok elewacji frontowej
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Opole Lubelskie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Opola Lubelskiego
Mapa konturowa Opola Lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Opole Lubelskie
Mapa konturowa gminy Opole Lubelskie, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°08′47,06″N 21°58′06,05″E/51,146406 21,968347

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Opole Lubelskie archidiecezji lubelskiej.

Wnętrze świątyni

Świątynia została zbudowana w latach 1664-1675 i ufundowana przez miejscowego proboszcza księdza Piotra Dobielowicza. W XVIII wieku rodziny Tarłów ufundowała wykończenie kościoła, dobudowanie naw bocznych i położenie polichromii. Kościół został wzniesiony w stylu lubelskiej architektury cechowej, na pograniczu późnego manieryzmu i wczesnego baroku. Obejścia i wystrój wnętrza są w stylu późnobarokowym. W głównym ołtarzu, wykonanym około 1740 roku zapewne w warsztacie będącym własnością książąt Czartoryskich jest umieszczony obraz Maryi Niepokalanej z Dzieciątkiem Jezus namalowany przez Antoniego Dembickiego w 1745 roku. W nawie głównej jest umieszczonych osiem bocznych ołtarzy z XVII wieku mieszczących obrazy namalowane przez Szymona Czechowicza. Są to św. Józefa Kalasanty, św. Antoni Padewski, św. Walenty, św. Barbara, św. Anna, św. Józef z Dzieciątkiem, św. Klemens i św. Elżbieta[2]. Kaplica północna pod wezwaniem Świętego Krzyża posiada obrazy na ścianach związane z apoteozą Krzyża Świętego, w lunetach prezbiterium znajdują się malowidła przedstawiające sceny ze Starego Testamentu. W kaplicy południowej, pod wezwaniem Matki Boskiej są umieszczone malowidła wykonane przez Józefa Meyera z około 1757 roku[3].

W latach 1743-1864 kościół należał do zakonu pijarów. Od tego czasu świątynia należy do księży diecezjalnych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-10-30].
  2. Kościół w Opolu Lubelskim. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim. [dostęp 2015-10-05]. (pol.).
  3. Turystyka. Walory kulturowe.. Urząd Miejski w Opolu Lubelskim. [dostęp 2015-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-06)]. (pol.).
  4. Historia Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu lubelskim. [dostęp 2015-10-30]. (pol.).