Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich
4144/58 z 08.10.1958[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Racławice Śląskie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich

Wezwanie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Głogówek
Mapa konturowa gminy Głogówek, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich”
Położenie na mapie powiatu prudnickiego
Mapa konturowa powiatu prudnickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich”
Ziemia50°18′44″N 17°46′28″E/50,312222 17,774444

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskichrzymskokatolicki kościół parafialny w Racławicach Śląskich, należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich, w dekanacie Głogówek, diecezji opolskiej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół w Racławicach Śląskich, pod wezwaniem św. Katarzyny i św. Barbary, został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku w okresie panowania księcia Władysława Opolczyka. Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła pochodzi z 1371[3].

Na początku XVIII wieku rozpoczęła się publiczna adoracja obrazu Zbawionej Dziewicy z Dzieciątkiem Jezus nazywany także Maryją Pocieszycielką, a współcześnie Matką Boską Racławicką, uznawanego za cudowny. Do Racławic Śląskich przybywały tłumy pielgrzymów w licznych procesjach. Proboszcz Scharke w 1758 zdecydował się na przebudowę kościoła. Po poświęceniu rozbudowanego kościoła i po dniu pielgrzymowania w nocy zawaliło się sklepienie i dach świątyni. Nietknięty pozostał jedynie ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej[4].

Przez następne lata gromadzono fundusze na budowę nowego kościoła. Prace budowlane rozpoczęto w 1787 według projektu Michała Clement z Karniowa. Świątynia została poświęcona 8 grudnia 1789 przez prałata Franza Richtera z Głogówka. Wieża kościoła została dobudowana w 1805 roku. Podczas śnieżycy 14 lutego 1846 w wieżę kościoła uderzył piorun. Zapaliło się jej drewniane wnętrze, dzwony spadły i częściowo się roztopiły. Rok później wieża otrzymała szpic w kształcie piramidy oraz nowe dzwony. W 1858 na wieży zawisł zegar[4].

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945, polscy przesiedleńcy z Kresów Wschodnich przywieźli do Racławic Śląskich obraz Matki Boskiej Buszczeckiej z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu. Proboszcz Zygmunt Mikluszka doprowadził do zmiany tytułu kościoła na wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia 1974 poświęcono nowy ołtarz, przebudowany na wzór ołtarzu w Buszczu[4].

Tablica upamiętniająca nadanie kościołowi statusu sanktuarium

Biskup opolski Alfons Nossol w 2000 podniósł kościół parafialny do godności sanktuarium na czas roku jubileuszowego. W 2008 przy kościele zbudowano dom przedpogrzebowy[4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowano w stylu barokowym. Usytuowany jest na wzniesieniu zwanym Szkolnym Wzgórzem, w centrum miejscowości. Wewnątrz kościoła znajduje się obraz Matki Boskiej Racławickiej oraz obraz Matki Boskiej Buszczeckiej, przywieziony w 1945 z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków – stan na 31 grudnia 2013 r. (województwo opolskie). Warszawa: Narodowy Instytut Dziedzictwa, 2013, s. 108.
  2. Parafie według dekanatów [online], diecezja.opole.pl [dostęp 2023-06-26] (pol.).
  3. Historia Racławic Śląskich [online], raclawice.net [dostęp 2023-06-26] (pol.).
  4. a b c d e Stanisław Stadnicki, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej w Racławicach Śląskich [online], raclawice.net [dostęp 2023-06-26] (pol.).