Krasopani hera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krasopani hera
Euplagia quadripunctaria
(Poda, 1761)
Krasopani hera
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina niedźwiedziówkowate
Gatunek krasopani hera
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Krasopani hera (Euplagia quadripunctaria) – owad z rzędu motyli.

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Rozpiętość skrzydeł do 52-58 mm. Przednie skrzydła czarne z ukośnymi, biało-żółtymi paskami. Tylne skrzydła pomarańczowo-czerwone z czarnymi plamami. Owady dorosłe występują w lipcu i sierpniu. Żywią się nektarem ostów. Gąsienice żywią się roślinami zielonymi takimi jak jasnota, wierzbownica, leszczyna, malina, wiciokrzew, żarnowiec, pokrzywa zwyczajna. Zimują gąsienice.

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Krasnopani hera występuje w Europie Środkowej i Południowej, centralnej Rosji oraz Azji Mniejszej. W Polsce spotykany pojedynczo w górach i na Pogórzu Karpackim. Dawniej występował na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego, ale na tym terenie zaniknął. Podczas monitorngu w latach 2006-2007 potwierdzono występowanie tego gatunku w Pieninach (Grabczychy, Podskalnia Góra, Macelowy Wąwóz, Kosarzyska), na Pogórzu Strzyżowskim i Pogórzu Przemyskim (7 stanowisk)[1]. Do typowych biotopów tego motyla należą nasłonecznione stoki górskie oraz doliny strumieni i skaliste wąwozy.

Zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Polsce, na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska, jest objęty ochroną ścisłą [2]. Umieszczony jest również w załączniku II i IV Dyrektywy Siedliskowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Monitoring krasopani hera. [dostęp 2009-06-28].
  2. Na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014 r. Nr 0, poz. 1348).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Władysław Strojny, 1981, Nasze zwierzęta, Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, ISBN 83-09-00045-6.