Małgorzata Godlewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Małgorzata Godlewska
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 lipca 1978
Olsztyn

Typ głosu

mezzosopran, Alt (głos)

Gatunki

oratorium, opera, kameralistyka

Zawód

solistka, kompozytorka, pedagog

Aktywność

od 2003

Powiązania

Józef Szczepański

Małgorzata Godlewska (ur. 10 lipca 1978 w Olsztynie) – polska śpiewaczka operowa, kompozytorka, pedagog.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej (2007). Laureatka stypendium Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 r. W latach 2007–2009 odbyła podyplomowe studia wokalne w Royal Academy of Music w Londynie, pod kierunkiem profesor Joy Mammen. Uczestniczyła również w wokalnych kursach mistrzowskich, m.in.: Elisabet Erlingsdóttir, Diane Forlano, Anthony’ego Legge, Richarda Stokesa, Teresy Żylis-Gary, Włodzimierza Zalewskiego, Sarah Walker.

Repertuar operowy[edytuj | edytuj kod]

Od pierwszego roku studiów na Akademii Muzycznej w Warszawie (2003) związana była z Warszawską Opera Kameralną, gdzie uczestniczyła w wielu wystawieniach oper W.A. Mozarta, m.in. Askaniusz w Albie, Così fan tutte, Uprowadzenie z seraju, Czarodziejski flet. Po ukończeniu studiów współpracowała jako solistka z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą na Zamku w Szczecinie, Badisches Staatstheater Karlsruhe(inne języki).

Ze względu na skalę głosu – od sopranu po alt, Małgorzata Godlewska ma w swoim repertuarze role m.in. w operach włoskiego baroku (jako Penelopa w Powrocie Ulissesa do ojczyzny C. Monteverdiego); poprzez klasyczne dzieła włoskiego belcanto (m.in. jako Amneris w Aidzie, Azucena w Trubadurze oraz Fenena w Nabucco G. Verdiego; Sara w Robercie Devereux G. Donizettiego); opery kompozytorów francuskich (jako Carmen w Carmen G. Bizeta, Anna w Trojanach H. Berlioza); aż po utwory kompozytorów współczesnych – m.in. w roli Głosu kobiecego, wykonanej w światowej prapremierze opery kameralnej Poíesis Przemysława Zycha[1] (skomponowanej do tekstu "Rekonstrukcja poety" Zbigniewa Herberta), podczas XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego w 2013 r.[2]; oraz w roli Bronki w operze Pasażerka Mieczysława Wajnberga (na motywach książki Zofii Posmysz).

Od 2014 r. stale współpracuje z Roncole Verdi Orchestra[3] – agencją artystyczną specjalizującą się w inscenizacjach dzieł G. Verdiego i innych kompozytorów w ramach tournée po wielu scenach operowych w Polsce i innych krajach Europy. W inscenizacjach tych wykonywała rolę Feneny w Nabucco G. Verdiego[4] oraz rolę tytułową w operze Carmen G. Bizeta[5].

Repertuar oratoryjny i kameralny[edytuj | edytuj kod]

Małgorzata Godlewska posiada w swoim repertuarze utwory oratoryjne i kameralne, w których zazwyczaj wykonuje partie altowe. Jej repertuar obejmuje m.in. dzieła J.S Bacha: Magnificat D-dur, Ein feste Burg ist unser Gott, Missa brevis d-moll, a także: Magnificat A. Vivaldiego, Stabat Mater G.B. Pergolesiego, Misa Criolla A. Ramireza; oraz utwory kompozytorów polskich: Hymn do słońca J. Stalmierskiego, Demeter i Stabat Mater K. Szymanowskiego.

Działalność pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

Małgorzata Godlewska od 2010 r. prowadzi własną szkołę artystyczną Studio Sztuk Scenicznych S3 w Warszawie. W latach 2010–2013 była kierownikiem artystycznym w Garwolińskim Teatrze Muzycznym Od Czapy[6], prowadzonym przez Fundację Sztafeta.

Działalność kompozytorska[edytuj | edytuj kod]

W 2012 r., wraz z zespołem Teatru Od Czapy, wzięła udział w artystycznym projekcie "Ziutkowi na urodziny"[7], zrealizowanym w związku z 90. rocznicą urodzin Józefa Szczepańskiego, poety i powstańca warszawskiego, autora m.in. słów do piosenki "Pałacyk Michla". W ramach tego projektu skomponowała muzykę do wierszy: "Dziś idę walczyć, Mamo", "Hymn (Hej do czynu)" – wykonany w duecie z Pawłem Kukizem oraz "Pieśń Podchorążych". Zapis z koncertu, który odbył się w ramach projektu w Muzeum Powstania Warszawskiego[8], z udziałem m.in. Małgorzaty Godlewskiej, Pawła Kukiza i Tomasza Budzyńskiego, znalazł się na płycie "Wspomnij Ziutka"[9], wydanej w 2013 r. przez wytwórnię MTJ.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Najpierw nic, a potem jeszcze mniej. Rozmowa z Przemysławem Zychem | meakultura.pl [online], meakultura.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  2. XX BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY – Opera Nova w Bydgoszczy [online], www.opera.bydgoszcz.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-18] (pol.).
  3. Verdi Gala z udziałem solistów, chóru i Roncole Verdi Orchestra – RMF Classic [online], www.rmfclassic.pl [dostęp 2017-11-18].
  4. Nabucco w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej już w marcu! – Dziennikbaltycki.pl [online], www.dziennikbaltycki.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  5. Wyborcza.pl [online], czestochowa.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-18].
  6. Teatr Muzyczny Od Czapy – Strona główna | Facebook [online], pl-pl.facebook.com [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  7. O Nas – Wilczy Ślad [online], wilczyslad.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-17] (pol.).
  8. "Ziutkowi" na urodziny [online], www.1944.pl [dostęp 2020-01-03] (ang.).
  9. Wspomnij Ziutka (2013) | Blisko Polski [online], www.bliskopolski.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]