Machinima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Machinima stworzona przy wykorzystaniu Second Life

Machinima – technika animacji polegająca na wykorzystaniu obrazu generowanego przez silniki graficzne, najczęściej te wykorzystywane przez gry komputerowe. W najprostszej wersji machinima polega po prostu na wykorzystaniu animacji z gier (poprzez tzw. renderowanie i np. dodanie podkładu muzycznego), w nieco ambitniejszej formie – na sterowaniu postaciami w grze w taki sposób, żeby uzyskać pożądaną sekwencję. W wersji najtrudniejszej machinima polega na modyfikowaniu kodu gry.

Machinimy powstają na podstawie m.in.: Garry's Mod, serii Gothic, serii Grand Theft Auto, Halo: Combat Evolved, Minecraft, serii The Elder Scrolls, The Sims oraz World of Warcraft.

Termin to kontaminacja słów machine (maszyna) i cinema (kino).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki machinimy sięgają lat 80. XX wieku, kiedy kwitła tzw. demoscena na komputery ośmiobitowe i crackerzy modyfikowali kody gier, umieszczając w nich własne tzw. intra. Następnym krokiem była możliwość rejestrowania i odtwarzania zachowań gracza w trójwymiarowym środowisku gry. Taka możliwość pojawiła się w grach Stunt Island (1992) oraz Doom (1993). Ta druga gra zaczęła być modyfikowana przez fanów, a wokół gry Quake (1996), wyrosła cała subkultura rejestrująca walki graczy i tworząca zaawansowane tzw. mody.

Machinima w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce społeczność machinimowa najsilniej rozwinęła się wokół serii Gothic. Filmy na bazie silnika gier z sagi powstają od 2007 roku do dnia dzisiejszego i wśród "reżyserów" i widzów filmów machinimowanych wykształciła się pewnego rodzaju społeczność. Są znani i mniej znani twórcy, a od stycznia 2013 co roku odbywa się festiwal filmów pod nazwą "Złote Innosy", na którym wybierane są najlepsze dzieła mijającego roku. Zachowany jest podział na nagrody publiczności i jury (wybieranego z najbardziej cenionych reżyserów) i rozmaite kategorie. Powstała także internetowa encyklopedia i baza danych na ten temat - Machinima Gothic Wiki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]