Madurasia undulatovittata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Madurasia undulatovittata
(Motschulsky, 1866)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Galerucinae

Plemię

Galerucini

Rodzaj

Madurasia

Gatunek

Madurasia undulatovittata

Synonimy
  • Teinodactyla undulatovittata (Motschulsky, 1866)
  • Longitarsus undulatovittatus (Motschulsky, 1866)
  • Monolepta undulatovittata (Motschulsky, 1866)
  • Madurasia obscurella (Jacoby, 1886)
  • Neorudolphia bedfordi (Laboissière, 1926)

Madurasia undulatovittatagatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Galerucinae.

Gatunek ten został opisany w 1866 roku przez Wiktora Moczulskiego jako Teinodactyla undulatovittata[1].

Chrząszcz o ciele długości od 2 do 3 mm i szerokości od 1 do 1,3 mm, brązowym, o zmiennej intensywności ubarwienia. Głowa zwykle ciemniejsza od przedplecza. Człony czułków od trzeciego do szóstego jasnosłomkowobrązowe, a kolejne ciemniejsze. Na wardze górnej osiem porów, ale tylko sześć szczecinek. Wzór z ciemniejszych i jaśniejszych pasów na pokrywach odznacza się dużą zmiennością. Ogólnie spód ciała jaśniejszy niż głowa. Golenie jaśniejsze niż uda. Ostatni widoczny sternit odwłoka u samca niewyraźnie płatkowaty pośrodku krawędzi tylnej. Oglądany z boku edeagus jest silnie zakrzywiony za nasadową połową, ostro zwężony w proksymalnej ⅓ i lekko zakrzywiony u szczytu. W widoku brzusznym jest on najszerszy w proksymalnej ⅓, ostro ku szczytowi zwężony w wierzchołkowej ⅓ i na brzegu bocznym nieco gwałtownie przewężony przedwierzchołkowo; pozbawiony jest wyniesionej listewki charakterystycznej dla podobnego M. andamanica[1].

Stonkowaty ten żeruje na różnych bobowatych. Podawany z fasoli mugo, fasoli mung, fasoli ryżowej, nikli indyjskiej, soi warzywnej, wspięgi pospolitej i wspięgi wężowatej. Jaja składane są w glebie, w pobliżu korzeni roślin żywicielskich. Pełny cykl rozwojowy trwa od 35 do 48 dni u samców i od 43 do 58 dni u samic[1].

Owad znany z Sudanu, Jemenu, Sri Lanki, Nepalu oraz indyjskich stanów: Andhra Pradesh, Bengal Zachodni, Bihar, Gudźarat, Hariana, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharasztra, Meghalaya, Orisa, Pendżab, Radżastan, Tamilnadu, Uttar Pradesh, Uttarakhand i Nowego Delhi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]