Michigan (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Michigan
Centrum Milwaukee od strony jeziora
Centrum Milwaukee od strony jeziora
Państwo  Stany Zjednoczone
Powierzchnia 57 800 km²
Wymiary 494 × 193 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

85 m
281 m
Wysokość lustra 176 m n.p.m.
Rodzaj jeziora tektoniczno-polodowcowe
Położenie na mapie Michigan
Mapa lokalizacyjna Michigan
Michigan
Michigan
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Michigan
Michigan
Ziemia 44°01′02″N 87°03′04″W/44,017222 -87,051111Na mapach: 44°01′02″N 87°03′04″W/44,017222 -87,051111
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Jezioro Michigan (ang. Lake Michigan) – największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jedyne z nich leżące całkowicie na obszarze USA. Na północno-wschodnim krańcu łączy się ono z jeziorem Huron przez cieśninę Mackinac, mającą 8 km szerokości w najwęższym miejscu; hydrologicznie oba jeziora stanowią jeden zbiornik wodny.

Od wschodu i północy do jeziora ma dostęp stan Michigan, od południa Indiana, od zachodu Illinois i Wisconsin. Do jeziora uchodzi ok. 100 cieków wodnych. Część Drogi Wodnej Św. Wawrzyńca.

Powstało w późnym plejstocenie (zlodowacenie Wisconsin), kiedy to lodowiec, wędrujący pradawną doliną rzeki i pchający olbrzymie masy materiału skalnego i gliny, zatrzymał się, nie dochodząc do dzisiejszych wydm i utworzył potężny wał morenowy. Topniejące wody lodowca wypełniły wyżłobioną przez lodowiec dolinę, tworząc jezioro Michigan. W miarę wycofywania się lodowca (późny koniec plejstocenu, początek holocenu) jezioro zmieniało swój kształt i wielkość. Wydmy na południowych i południowo-wschodnich brzegach jeziora powstały w holocenie, wskutek działalności silnych północnych wiatrów.

Miasta[edytuj | edytuj kod]

Nad brzegami Jeziora mieszka ponad dwanaście milionów ludzi, głównie w metropoliach Chicago i Milwaukee. Wiele małych miejscowości w stanie Michigan i w hrabstwie Door w Wisconsin to ważne ośrodki turystyczne, do których przybywają mieszkańcy Chicago, Milwaukee, Grand Rapids i Detroit, jak również turyści z innych obszarów USA. Wielu bogatszych mieszkańców pobliskich metropolii posiada domy letniskowe położone nad brzegami jeziora. Południowe brzegi w okolicach Gary (Indiana) stanowią centrum przemysłowe Środkowego Zachodu.

Chicago i Jezioro Michigan widziane z ostrogi plaży przy North Avenue

Miejscowości położone nad Jeziorem Michigan:

Illinois
Indiana
Michigan
Wisconsin

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Reintrodukowany pstrąg, introdukowany łosoś (palia jeziorowa), okoń żółty, bass pręgowany i wielkogębowy, które obecnie stanowią główne gatunki łowne jeziora.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Kałuża: Chicago. zdjęcia: Kuba Buragiewicz, Janusz Mitoraj, Simon Wolak; redakcja: Mirosław Sukiennik. Warszawa: Ex Libris, 2010. ISBN 978-83-7634-016-6.