Milan Dobrovoljac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Milan Dobrovoljac Žmigavec
Milan Dobrovoljac
Biskup
Kraj działania

Jugosławia

Data i miejsce urodzenia

11 marca 1879
Dugo Selo

Data i miejsce śmierci

13 marca 1966
Belgrad

Biskup Serbii, Wojwodiny i Kosowa
(Kościół Starokatolicki w Serbii)
Okres sprawowania

1954–1966

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Związek Kościołów Starokatolickich w Federacyjnej Ludowej Republice Jugosławii

Inkardynacja

Kościół Starokatolicki w Serbii

Prezbiterat

1901

Sakra biskupia

22 czerwca 1958

Odznaczenia
Order Braterstwa i Jedności I klasy (Jugosławia) (Jugosławia)
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

22 czerwca 1958

Miejscowość

Belgrad

Konsekrator

Julian Pękala

Współkonsekratorzy

Radovan Jošt

Milan Dobrovoljac (cyr. Милан Добровољац, pseudonimy Milko Dobrovoljac, Tonček Žmigavec, Žmigavec, ur. 11 marca 1879 w Dugo Selo, zm. 13 marca 1966 w Belgradzie) – chorwacki duchowny starokatolicki, polityk jugosłowiański, pisarz i dziennikarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Milan Dobrovoljac ukończył gimnazjum i rzymskokatolickie seminarium duchowne w Zagrzebiu. W 1901 roku został wyświęcony na księdza katolickiego, a następnie pracował jako duszpasterz w Dugo Selo i Trnju. Prześladowany przez władze węgierskie za poglądy narodowe i działalność polityczną zmuszony był kilkakrotnie zmieniać miejsce swojego pobytu. Pozbawiony prawa do wykonywania posługi porzucił stan kapłański. Podjął studia prawnicze. W 1905 roku przeszedł na luteranizm. Odbył edukację z zakresu teologii ewangelickiej w Soproniu i Rostocku. Po studiach w Cesarstwie Niemieckim powrócił do służby duchownej. Został pastorem luterańskim. Pracował w Požega i Hrastovac.

Z początkiem I wojny światowej był kapelanem wojskowym Armii Austro-Węgier w szpitalach w Usori i Szkodrze. Został postawiony przed sądem wojskowym za agitację antypaństwową. Z powodu tyfusu, którego nabawił się podczas pełnienia obowiązków służbowych uniknął kary śmierci. Został zesłany w ramach wyroku do Galicji. W następnych latach pracował przy robotach publicznych w Krakowie. Po zakończeniu działań wojennych zorganizował własny zbór i zajął się organizacją pomocy dla Słowian Południowych wracających przez ziemie polskie z niewoli rosyjskiej.

W 1921 roku powrócił do ojczyzny i zamieszkał w Dugo Selo. Był dziennikarzem i pisarzem. Udzielał się w lokalnym życiu politycznym i społecznie. Pełnił kilkakrotnie funkcję naczelnika gminy. Był działaczem chorwackiego Sokoła. W życiu religijnym odszedł od luteranizmu. Związał się z ideologami chorwackiego Kościoła narodowego. W 1927 roku jako gorliwy wyznawca poglądów politycznych i teologicznych biskupa Josipa Strossmayera został starokatolikiem i wstąpił do Chorwackiego Kościoła Starokatolickiego w Królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

W 1938 roku został wybrany na posła Zgromadzenia Narodowego Królestwa Jugosławii. W związku z objęciem funkcji parlamentarzysty w 1939 roku przeprowadził się do Belgradu. W okresie okupacji był krytycznie nastawiony do ruchu Ustasze. W 1945 roku przystąpił do Antyfaszystowskiej Rady Wyzwolenia Narodowego Jugosławii.

Po II wojnie światowej działał w strukturach władz Związku Kościołów Starokatolickich w Federacyjnej Ludowej Republice Jugosławii. W 1947 roku otrzymał funkcję wikariusza generalnego Wikariatu Belgradzkiego. Cieszył się, podobnie jak inni duchowni tego wyznania, poparciem komunistycznych władz i dyktatora Josipa Broz Tito. Starokatolicyzm był bowiem traktowany jako narzędzie do walki z katolicyzmem, a Związek jako potencjalna przeciwwaga dla Kościoła katolickiego skompromitowanego w oczach jugosłowiańskiej opinii publicznej za kolaborację z Ustasze.

W 1954 roku Milan Dobrovoljac stanął na czele Kościoła Starokatolickiego w Serbii. Następnie został biskupem przewodniczącym Związku Kościołów Starokatolickich w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii. 22 czerwca 1958 roku w Belgradzie przyjął sakrę z rąk biskupa naczelnego Kościoła Polskokatolickiego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Juliana Pękali[1].

W 1959 roku został odznaczony Orderem Braterstwa i Jedności I klasy[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Milan Dobrovoljac debiutował jako autor w 1898 roku pod pseudonimem Milko Dobrovoljac. Na dobre zaczął pisać po powrocie z Polski. W okresie Królestwa Jugosławii używał pseudonimu Žmigavec.

Tworzył wiersze dla dzieci i młodzieży, satyry i teksty piosenek. Okazjonalnie także pisał na temat wydarzeń społecznych i politycznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. DOBROVOLJAC, Milan. [w:] Database of: Priests, Bishops, Churches and Organizations [on-line]. apostle1.com. [dostęp 2015-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-22)]. (ang.).
  2. Томислав Бранковић: СТАРОКАТОЛИЧКА ЦРКВА У ЈУГОСЛАВИЈИ. ceir.co.rs. [dostęp 2015-01-11]. (serb.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]