Mozela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: Mozela (departament).
Mozela
Mozela
Mozela koło miasteczka Wolf
Lokalizacja Europa
 Francja
 Luksemburg
 Niemcy
Źródło Wogezy
 Francja
735 m n.p.m.
Ujście rzeka Ren
Koblencja
 Niemcy
Długość 544 km
Powierzchnia zlewni 35 000 km²
Średni przepływ 150 m³/s
Rzeki Europy

Mozela (franc. Moselle, niem. Mosel, luks. Musel) – rzeka płynąca przez Francję, Niemcy i Luksemburg, lewy dopływ Renu.

Długość Mozeli wynosi 545 km, a powierzchnia dorzecza 25 tys. km². Źródła znajdują się w południowych Wogezach. Następnie Mozela płynie przez Lotaryngię i Niemcy. Uchodzi do Renu koło Koblencji.

Mozela stanowi ważny szlak żeglugowy, dając połączenie do Zagłębia Ruhry i portów Morza Północnego. Połączenia przez kanały – Marna-Ren oraz poprzez Kanał Wschodni z Saoną. Na odcinku od ujścia Saary (pod Trewirem) do Renu Mozelą mogą żeglować barki o długości do 190 m, a powyżej ujścia Saary - do 175 m. Żeglowność rzeki dla dużych jednostek utrzymana jest na odcinku do Nancy. Mozela jest na pewnym odcinku rzeką graniczną między Niemcami a Luksemburgiem i stanowi jedyny śródlądowy szlak żeglowny tego drugiego państwa. U zbiegu granic Niemiec, Luksemburga i Francji nad Mozelą leży luksemburska miejscowość Schengen, którą ze względu na jej symboliczne położenie wybrano jako miejsce podpisania traktatu znoszącego kontrolę na granicach w Unii Europejskiej.

Dolina Mozeli, otoczona wzgórzami, na których znajdują się liczne winnice, jest znanym ośrodkiem produkcji win, takich jak Riesling, Elbling, Müller-Thurgau i Kerner.

Główne dopływy Mozeli[edytuj | edytuj kod]

Główne miasta położone nad Mozelą[edytuj | edytuj kod]