Petrolakozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Petrolakozaur
Petrolacosaurus
Lane, 1945
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady

Podgromada

diapsydy

Rząd

Araeoscelida

Rodzina

Petrolacosauridae

Rodzaj

Petrolacosaurus

Gatunki

Petrolacosaurus kansensis

Petrolakozaur (Petrolacosaurus) – gad należący do najwcześniejszych diapsydów w historii Ziemi. Żył w górnym karbonie, około 300 milionów lat temu na leśnych terenach obecnej Ameryki Północnej. Było to niewielkie (całkowita długość wynosiła około 40 cm) i zwinne zwierzę. Miało już wykształcone dwie pary otworów skroniowych.

Skamieniałości petrolakozaura świadczą, że zaledwie kilkanaście milionów lat po pojawieniu się pierwszych gadów, takich jak Hylonomus, wykształciły się z nich diapsydy. Wiemy też, że równolegle do nich ze współczesnego petrolakozaurowi Haptodusa, lub jego bliskich krewnych, rozwinęły się także synapsydy.

Interesujące jest uzębienie zwierzęcia, w skład którego wchodziły między innymi zęby podobne do kłów, znajdujące analogie u żyjących pod koniec permu terapsydów – będących synapsydami – oraz ssaków, które z nich wyewoluowały. Jednakże podobieństwo te jest zapewne przypadkowe.

Petrolakozaur żywił się prawdopodobnie owadami. Sam mógł stanowić łup takich zwierząt, jak olbrzymie praważki Meganeura, pająki pokroju Mesothelae, czy antrakozaury z rodzaju Proterogyrinus, przedstawionych wraz z petrolakozaurem w serialu paradokumentalnym Zanim przywędrowały dinozaury.

Dane
Czas: Karbon, 300 mln lat temu
Występowanie: Ameryka północna
Długość: ok. 40 cm



← mln lat temu
Petrolakozaur
←4,6 mld 541 485 443 419 359 299 252 201 145 66 23 2


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Dzik: Dzieje życia na Ziemi. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 338-340. ISBN 83-01-14038-0.