Pomoc:Jak napisać nowy artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ta strona opisuje zalecenie edycyjne polskojęzycznej Wikipedii. Podaje rozwiązania problemów i niejasności pojawiających się przy pracy nad artykułami, a jej celem jest zapewnienie poprawności i jednolitości tekstu artykułów. W przypadku wątpliwości przejdź na stronę dyskusji.

Skrót: WP:TPA, WP:PIERWSZY, WP:NOWY

I Encyklopedyczność i źródła

Zastanów się albo spytaj przewodnika, czy Twój temat jest encyklopedyczny. Musisz mieć pod ręką rzetelne, opublikowane źródła, ponieważ nie możesz napisać informacji, której w nich nie podano. Powtarzaj informacje, ale nie kopiuj ich. Po każdej informacji podasz odnośnik bibliograficzny albo wymienisz bibliografię na końcu artykułu.

II Nazwa i forma artykułu

Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. Jeśli nie wiesz, która nazwa jest prawidłowa lub właściwsza, sprawdź, jakiej nazwy używają Twoje źródła bibliograficzne. Możesz też zobaczyć, jaki tytuł ma odpowiedni artykuł w innych encyklopediach (np: publikacjach PWN, WIEM itp.). Spójrz na Wikipedia:Nazewnictwo artykułów. Sam nie wymyślaj nazw artykułów.

Artykuł powinien mieć encyklopedyczną formę i zaczynać się od zrozumiałej, krótkiej definicji. Pisząc zachowaj odpowiedni, encyklopedyczny styl.

III Wejdź na stronę, na której chcesz pisać


Możesz też wpisać do wyszukiwarki Wikipedii nazwę artykułu, wyświetli się na czerwono wytłuszczenie „Możesz go utworzyć” – kliknij w nie i pisz.

IV Podpatrz dobre wzorce

Zobacz, co dziś prezentujemy w rubryce „Czy wiesz”. Możesz wzorować się na tych, a także na dobrych i medalowych artykułach.

V Jeżeli chcesz pisać etapami

Wstaw na początku artykułu szablon {{W edycji}}, by pokazać innym, że pracujesz nad danym artykułem. Usuń go jednak niezwłocznie po wykonaniu wszystkich edycji.

Propozycje artykułów do napisania

Teksty obcojęzyczne
Nie publikuj w polskojęzycznej Wikipedii tekstów obcojęzycznych. Odpowiednim miejscem dla nich są inne wersje językowe Wikipedii.
Tłumaczenia
Możesz tworzyć artykuły z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Tłumacz tylko weryfikowalne artykuły, podając oryginalne źródła, w miarę możliwości sprawdzając pochodzące z nich informacje. Na stronie Propozycje tematów/Najwięcej interwiki znajdują się artykuły, które istnieją w innych Wikipediach poza polską (zwróć jednak uwagę na to, czy posiadają źródła).
Information icon.svg Osobna strona: Wikipedia:Tłumaczenia.
Szukam tematu
Przeglądaj artykuły z interesującego cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze, wskazujące na terminy nieobecne w Wikipedii. Mamy też wykaz propozycji tematów. Zobacz też kategorię Propozycje tematów oraz projekt Tygodnie tematyczne.