Pomoc:Tworzenie nowych haseł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ta strona opisuje zalecenie edycyjne polskojęzycznej Wikipedii. Podaje rozwiązania problemów i niejasności pojawiających się przy pracy nad artykułami, a jej celem jest zapewnienie poprawności i jednolitości tekstu artykułów. W przypadku wątpliwości przejdź na stronę dyskusji.

Skrót: WP:TPA, WP:PIERWSZY, WP:NOWY główna strona pomocy

Jeśli znasz temat nieobecny dotychczas w Wikipedii, a wart opisania – stwórz nowe hasło. Poniżej zebrane zostały wskazówki, jak zrobić to poprawnie. Pisanie nowego artykułu wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej i posiadania źródeł bibliograficznych, ale i znajomości zasad edycyjnych Wikipedii. Dlatego przed przystąpieniem do pisania pierwszego hasła dobrze jest zapoznać się z tymi zasadami. Ewentualnie można przygotować artykuł w swoim osobistym brudnopisie, a następnie skonsultować go z jednym z Przewodników.

Podstawowe wskazówki

Dla stworzenia poprawnego, nowego hasła, w zasadzie konieczna jest wiedza o tym, jak edytować hasła Wikipedii – przynajmniej w podstawowym zakresie.

.

Wybór tematu

Napisz encyklopedyczne hasło

Decyzja o stworzeniu strony na konkretny temat powinna być odpowiedzialna i przemyślana. Zastanów się, czy temat ten jest encyklopedyczny. Treść hasła nie może być kopią cudzego tekstu i musi być napisana samodzielnie.

Forma

Hasło powinno mieć encyklopedyczną formę i zaczynać się od zrozumiałej, krótkiej definicji (zobacz jak napisać dobrą definicję). Pisząc zachowaj odpowiedni, encyklopedyczny styl (tu znajdziesz poradnik na ten temat).

Podaj źródła

Twoje hasło powinno zawierać wyłącznie informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Pamiętaj o ich wskazaniu w artykule – w formie przypisów lub bibliografii.

Nie dubluj tematów

Polska Wikipedia ma już 1 064 630 haseł. Przed utworzeniem kolejnego sprawdź, czy temat, który chcesz opisać, nie istnieje już w Wikipedii. Przeszukaj jej zasoby sprawdzając różne nazwy, pod którymi temat mógł zostać już opisany i odpowiednie kategorie tematyczne. Jeżeli znajdziesz hasło pod inną nazwą i uważasz, że czytelnicy mogą szukać tematu pod nazwą, której Ty bezskutecznie poszukiwałeś – utwórz przekierowanie.

Wpisz poprawny tytuł

Na stronie Wikipedia:Propozycje tematów sprawdź, jakie hasła czekają na swoich autorów. Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. Jeśli nie wiesz, która nazwa jest prawidłowa lub właściwsza, sprawdź, jaki tytuł ma odpowiednie hasło w innych encyklopediach (np: publikacjach PWN, WIEM itp.) i zastosuj się do tamtejszej terminologii, pamiętając jednak, że reguły nazewnictwa haseł w Wikipedii mogą się różnić od tych encyklopedii. Jeśli wybranego terminu brak w innych encyklopediach, poszukaj wiarygodnych źródeł ustalających poprawną terminologię tematu, który chcesz omówić, np. odpowiednich podręczników akademickich. Sam nie wymyślaj tytułów haseł.

Zasady tworzenia tytułów

Eksperymentowanie z wikikodem

Brudnopis

Poćwicz pisanie w Wikipedii w ogólnodostępnym brudnopisie, a jeśli zarejestrowałeś już swoje konto, użyj własnego brudnopisu.

Poznaj formatowanie tekstu

Aby zapoznać się ze sposobem pisania i formatowania tekstu Wikipedii, spróbuj edycji istniejących haseł lub sprawdź, jak są sformatowane klikając na zakładkę [Edytuj] nad oknem hasła. Możesz też eksperymentować na stronach testowych.

Wyświetlaj sobie podgląd

W trakcie pisania używaj systematycznie przycisku [Pokaż podgląd] pod oknem edycji. Edytor Wikipedii wyświetli wówczas rzeczywisty podgląd hasła, a pod nim ponownie okno edycyjne. Nad hasłem widnieje czerwone ostrzeżenie: „Uwaga: To jest tylko podgląd – artykuł nie został jeszcze zapisany!” Oznacza to, że hasło nie zostało jeszcze wprowadzone do encyklopedii, a jedynie pokazane w docelowej postaci. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy wprowadzane przez Ciebie zmiany są zgodne z tym, jaki efekt chcesz uzyskać. Dopiero kliknięcie przycisku [Zapisz] spowoduje włączenie hasła do bazy.

Linkuj w swoim haśle i do swojego hasła

Wikipedia jest publikacją hipertekstową, tj. zbiorem stron powiązanych odsyłaczami. Zadbaj o umieszczenie odsyłaczy w nowym haśle. Dodaj też odsyłacze do nowo utworzonego hasła w istniejących hasłach (oczywiście wraz z odpowiednim kontekstem). Umieść też hasło w odpowiedniej dla danego tematu kategorii. Znajdź i dodaj odsyłacze do haseł o tym samym temacie istniejących w innych wersjach językowych Wikipedii (tzw. interwiki).

Inne dobre rady

Szablon „w edycji”

Jeśli wiesz, że poprawne opracowanie hasła zajmie Ci wiele edycji, wstaw na jego początku szablon {{W edycji|Twój nick}}, by pokazać innym, że pracujesz nad danym artykułem. Usuń go jednak niezwłocznie po wykonaniu wszystkich edycji.

Nie podpisujemy się pod hasłami

Hasło może być poprawiane i uzupełniane przez inne osoby. Współautorstwo jest widoczne w historii hasła.

Korzystaj z dobrych wzorów

Na stronach Wikipedia:Artykuły na medal i Wikipedia:Dobre Artykuły znajdują się hasła uznane za najlepiej napisane. Są one jednak wynikiem prac trwających przez długie tygodnie. Znacznie krótsze hasła, ale przez to będące dobrymi wzorami dla początkujących, znaleźć można na stronie Wikiprojekt:Czy wiesz/archiwum. Na stronie Wikipedia:Standardy artykułów znaleźć można też przykłady ujednoliconych standardów struktury artykułów na poszczególne tematy.

Sposób tworzenia nowego hasła

Tworzenia nowego hasła możesz dokonać na kilka opisanych poniżej sposobów. Użyto w nich przykładowej nazwy Wprawka.

Wykorzystaj przeglądarkę

Można wpisać w pasku adresu Twojej przeglądarki tekst „http://pl.wikipedia.org/wiki/Wprawka” i nacisnąć Enter. Jeśli hasła z podaną nazwa nie ma, to zgłosi się strona informująca o tym i proponująca m.in. utworzenie takiej strony przez odsyłacz pod tekstem utworzyć nowy artykuł Wprawka (to samo można uzyskać, klikając na takiej stronie zakładkę utwórz).

Czerwone linki

Można kliknąć na oznaczony kolorem czerwonym link obecny na dowolnej stronie Wikipedii. Po kliknięciu otwiera się strona tworzenia hasła o nazwie podanej w czerwonym linku.

Wyszukiwarka Wikipedii

Należy wpisać dokładną nazwę docelowego artykułu (biorąc pod uwagę np. wyrazy rozpoczynające się od dużych liter) i wcisnąć „Enter”. Spowoduje to pojawienie się strony z wynikami wyszukiwania, na której będzie możliwość przejścia do tworzenia hasła przez naciśnięcie odsyłacza z wyróżnionym czerwonym tekstem, tak jak to pokazuje ilustracja poniżej.

Nowy-artykul-2.png


W identyczny sposób działa poniższa ramka. W pasku wpisz tytuł zaplanowanego Twojego artykułu i kliknij przycisk Wyszukaj. Dalej postępowanie jest identyczne, jak opisane powyżej.

Nowy?
Podaj tytuł i naciśnij Wyszukaj

Niniejsza strona

Możesz też wpisać nazwę artykułu, który chcesz utworzyć poniżej:


Tworzenie podstron (nie dotyczy haseł Wikipedii)

Information icon.svg Osobna strona: Pomoc:Podstrona.

Podstrony tworzone są poza przestrzenią główną haseł Wikipedii, w przestrzeni prywatnej użytkowników lub w obrębie stron pomocy, archiwalnych itp. Mają postać „Nazwa hasła/Nazwa podstrony”. Użytkownicy mogą tworzyć podstrony np. dla odrębnego zredagowania hasła dublując funkcje brudnopisu (przykład: „Wikipedysta:Nazwa/Nowe hasło”). Zbędne podstrony należy oznaczać do usunięcia. Podstronę tworzy się poprzez wpisanie po linku w oknie przeglądarki (przedstawiającej hasło, dla której chce się utworzyć podstronę) znaku „/” i nazwy podstrony. Po wyświetleniu nowej strony kliknąć należy na link „utworzyć nowy artykuł Wikipedysta:Nazwa/Nazwa podstrony”.

Propozycje haseł do utworzenia

Teksty obcojęzyczne
Nie należy wstawiać do polskiej Wikipedii tekstów obcojęzycznych. Odpowiednim miejscem dla nich są różne wersje językowe Wikipedii.
Tłumaczenia
Można tworzyć hasła tłumacząc je z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Zasady obowiązujące w projekcie pozwalają tłumaczyć hasła (dosłownie czy choćby we fragmentach) bez obowiązku ubiegania się o pozwolenie. Nie zabieraj się jednak za to bez odpowiedniej znajomości języka obcego. Jeśli jesteś pewien swych umiejętności i możliwości oceny wiarygodności hasła – tłumacz tylko weryfikowalne hasła, podając oryginalne źródła, w miarę możliwości sprawdzając pochodzące z nich informacje. Listy haseł, które warto przetłumaczyć znajdziesz na stronie: Wikiprojekt:Tłumaczenie artykułów, natomiast na stronie Wikipedia:Brakujące artykuły znajdują się hasła, które istnieją w innych Wikipediach poza polską (zwróć jednak uwagę na to, czy posiadają źródła).
Brakujące hasła
Jeśli szukasz tematu do opisania, przeglądaj hasła z interesującego Cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze, wskazujące na terminy nieobecne w Wikipedii. Mamy też odrębną stronę, stanowiącą wykaz propozycji tematów. Zobacz też kategorię Propozycje tematów oraz projekt Tygodnie tematyczne.