Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy frakcji w PE. Zobacz też: Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – europejska partia polityczna.

Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy[1] (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe, fr. Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l'Europe, ALDE) – ponadnarodowe porozumienie zawarte w 2004 z inicjatywy dwóch europejskich ugrupowań politycznych: Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów oraz powstałej tuż po wyborach Europejskiej Partii Demokratycznej.

Działalność ALDE przejawia się w utworzeniu grupy politycznej w Parlamencie Europejskim (VI i VII kadencji), a nadto sformalizowanych reprezentacji w Komitecie Regionów, Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy oraz Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO. Na inauguracyjnym posiedzeniu frakcji przyjęto dziesięciopunktowy "program dla Europy"[2]. Począwszy od 2004, ALDE stanowi trzecią co do wielkości grupę polityczną w europarlamencie. Po wyborach z 2009 przystąpiło do niej 84 deputowanych z 19 krajów członkowskich.

Przewodniczący frakcji w PE[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Rules of Procedure (ang.). alde.eu. [dostęp 29 marca 2010].
  2. Liberals and Democrats recommend formation of new group of at least 89 MEPs (ang.). radicalparty.org, 7 sierpnia 2004. [dostęp 29 marca 2010].
  3. Graham Watson. europarl.europa.eu. [dostęp 29 marca 2010].
  4. Guy Verhofstadt. europarl.europa.eu. [dostęp 29 marca 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]