Praha hlavní nádraží

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Praha hlavní nádraží
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Miasto wydzielone

 Praga

Miejscowość

Praga

Data otwarcia

1871

Poprzednie nazwy

Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof, Praha Wilsonovo nádraží

Dane techniczne
Liczba peronów

7

Liczba krawędzi
peronowych

13

Kasy

T

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Praha hlavní nádraží”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Praha hlavní nádraží”
Ziemia50°04′59″N 14°26′09″E/50,083056 14,435833

Praha hlavní nádraží (Praha hl.n.; pol. dworzec Praga Główna) – główna stacja i dworzec kolejowy w Pradze (przy ulicy Wilsonovej 300/8).

Pierwszy dworzec został otwarty w 1871 roku przez Franciszka Józefa I. Pod nazwą Kaiser-Franz-Joseph-Bahnhof był końcowym przystankiem linii kolejowej z Wiednia przez Czeskie Budziejowice (fragment kolei Kaiser-Franz-Josephs-Bahn). W następnych latach dochodziły połączenia w innych kierunkach z kolejnymi miastami.

W latach 1901–1909 dworzec rozbudowano i przebudowano w stylu secesyjnym pod kierunkiem Josefa Fanty. Przed dworcem stanął pomnik cesarza Franciszka Józefa I, który obecnie znajduje się w praskim lapidarium.

Po powstaniu Czechosłowacji dworzec przemianowano na Praha Wilsonovo nádraží – od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych – Woodrowa Wilsona, którego uznano za współautora nowego państwa Czechów i Słowaków. W miejscu pomnika cesarskiego stanął prezydencki, który zniszczono na rozkaz Protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha po wypowiedzeniu wojny USA przez Niemcy w 1941 roku.

Po II wojnie światowej dworzec do 1953 roku (inne źródła mówią o 1948) ponownie nosił nazwisko amerykańskiego prezydenta, po czym zmieniono nazwę na Praha hlavní nádraží. Po 1989 roku nazwa ta nadal obowiązuje, choć rzadko stosuje się również nieoficjalną – Nádraží prezidenta Wilsona. Również na niektórych mapach pojawiają się obie nazwy.

W okresie komunistycznym dworzec uzyskał nowy terminal, z którego obecnie korzystają podróżni. W 1974 roku do dworca dotarło metro. Dawne secesyjne hale funkcjonują jako wyższa kondygnacja i mieszczą się w nich m.in. kawiarnie i księgarnia.

Kawiarnia w secesyjnych wnętrzach
Wejście do starej części budynku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Praha hlavní nádraží
Linia 011 Praga – Kolín
odległość: ? km