Przewodniczący Izby Gmin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielka Brytania
Godło Wielkiej Brytanii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Wielkiej Brytanii
Portal Portal Wielka Brytania

Przewodniczący Izby Gmin (ang. Leader of the House of Commons) – członek brytyjskiego gabinetu odpowiedzialny za koordynację realizacji polityki rządu w Izbie Gmin. Nie należy mylić tego stanowiska ze spikerem Izby Gmin – przewodniczący (a właściwie lider, tłumacząc dosłownie) nie prowadzi obrad Izby i, w przeciwieństwie do spikera, nie ma do niego zastosowania wymóg apolityczności i bezstronności. Wprost przeciwnie – jest wysokim funkcjonariuszem rządu i partii rządzącej. Przewodniczący jest mianowany przez premiera na zasadach identycznych jak inni członkowie gabinetu i cieszy się analogicznymi przywilejami. Przy obsadzie tego stanowiska nie jest wymagana akceptacja samej Izby.

W obowiązującym w Wielkiej Brytanii systemie gabinetowo-parlamentarnym, władza wykonawcza ma pewną przewagę ustrojową nad parlamentem i niejako organizuje mu ok. 75% czasu, który poświęcany jest na rozpatrywanie rządowych projektów ustaw czy też przedstawianych przez ministrów informacji. Głównym zadaniem przewodniczącego jest szczegółowe organizowanie i planowanie prac Izby nad przedłożeniami rządowymi. Ponadto, jeśli podczas cotygodniowych pytań do premiera w Izbie szef rządu i jego zastępca są nieobecni, przewodniczący odpowiada na pytania deputowanych w jego imieniu.

Przez wiele lat zwyczajowo premier mianował przewodniczącym samego siebie. Później stanowisko to łączono z głównie prestiżową funkcją Lorda Przewodniczącego Rady. Obecny przewodniczący Izby, Andrew Lansley, jest jednocześnie Lordem Tajnej Pieczęci.

Lista przewodniczących Izby Gmin[edytuj | edytuj kod]