Rania (królowa Jordanii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rania Al-Abdullah
Królowa Jordanii
Queen Rania in Washington, DC.jpg
Królowa Jordanii
Okres panowania od 7 lutego 1999
Dane biograficzne
Dynastia Haszymici
Urodzona 31 sierpnia 1970
w Al-Kuwait
Koronowana 22 marca 1999
Ojciec Faisal Sedki Al Yassin
Matka Ilham Yassin
Mąż Abd Allah II ibn Husajn
Dzieci Husajn, Iman, Salma, Hashem
Odznaczenia
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii I klasy Order Al-Khalifa I klasy (Bahrajn) Królewski Order Domowy Brunei I klasy Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Drogocennej Korony I Klasy (Japonia) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Stopień Specjalny Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN Królewski Order Serafinów (Szwecja) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielką Kollaną
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Rania Al-Abdullah (arab. رانية العبدالله) (ur. 31 sierpnia 1970 w Al-Kuwait jako Rania al-Jasin) – królowa Jordanii, małżonka króla Abd Allaha ibn Husajna.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Rania al-Jasin przyszła na świat w palestyńskiej rodzinie osiadłej w Kuwejcie. Ukończyła szkołę podstawową i średnią New English School w rodzinnym kraju, po czym ukończyła studia ekonomiczne na amerykańskim uniwersytecie w Kairze (w 1991). Po ukończeniu studiów pracowała w Citibanku, po czym dla Apple Computer w Jordanii.

Małżeństwo i dzieci[edytuj | edytuj kod]

Swojego przyszłego męża, księcia Abd Allaha, poznała w styczniu 1993 na przyjęciu. O tym, że zawarta wtedy znajomość rychło przerodziła się w coś więcej najlepiej świadczy fakt, iż już w dwa miesiące potem zaręczyli się, po czym pobrali 10 czerwca tego samego roku.

Rania i Abd Allah mają czworo dzieci:

  • Książę Husajn (ur. 28 czerwca 1994)
  • Księżniczka Iman (ur. 27 września 1996)
  • Księżniczka Salma (ur. 26 września 2000)
  • Książę Hashem (ur. 30 stycznia 2005)

Królowa Jordanii[edytuj | edytuj kod]

Królowa Rania z Laurą i George'em Bushami oraz mężem
Jordańska rodzina królewska
(Haszymidzi)
Coat of arms of Jordan.svg

JKM królowa Noor (żona króla Husajna)

Królowa Rania jest najbardziej znaną monarchini swojej generacji. Niektórzy mówią ,że jest bardziej znana od swojego męża i nazywają go „mężem Ranii”.

Rania podkreśla, że jest kobietą muzułmańską. Jest rzeczniczką równouprawnienia kobiet i nie nosi tradycyjnych strojów, preferując nowoczesny styl ubioru. Królowa angażuje się w zmianę wizerunku krajów arabskich na świecie. W 2008 w serwisie internetowym YouTube prowadziła wideoblog, na którym regularnie umieszczała filmiki rozprawiające się z poszczególnymi stereotypami na temat Bliskiego Wschodu i sytuacji tamtejszych kobiet[1]. Za swoją kampanię w listopadzie 2008 została laureatką nagrody YouTube Visionary Award, przyznawanej internautom, którzy wykorzystują platformę YouTube do promowania pozytywnych wartości. W powszechnej opinii to dzięki jej działalności sytuacja kobiet w Jordanii znacznie się poprawiła. Królowa ma również profile na portalach społecznościowych takich jak Facebook i Twitter.

Rania została nazwaną „trzecią najpiękniejszą kobietą na świecie” w rankingu przeprowadzonym przez magazyn „Harpers and Queens[2]. Jej mąż, król, nadał jej 9 czerwca 2004 honorową rangę pułkownika jordańskich sił zbrojnych.

W 2009 otrzymała Medal Zasłużony dla Tolerancji nadawany przez Fundację Ekumeniczną „Tolerancja” ludziom kultury, sztuki, politykom, osobom duchownym różnych wyznań, które w sposób szczególny zasłużyły się szerzeniu idei tolerancji.

W ciągu ostatnich lat, królowa Rania patronowała wielu inicjatywom z dziedziny edukacji i kształcenia. Królowa jest przewodniczącą pierwszego w Jordanii interaktywnego muzeum dla dzieci. Instytucja otwarta w maju 2007, ma na celu zachęcenie dzieci i rodzin do uczenia się przez całe życie[3]. W kwietniu 2008 królowa rozpoczęła „Madrasati” („Moja szkoła”), inicjatywę zmierzającą do modyfikacji i ulepszenia 500 jordańskich szkół[4]. Królowa Rania uważa, że ważnym aspektem kształcenia jest wyposażenie młodych ludzi w umiejętności niezbędne do wykonywania przyszłej pracy. W 2003 zainicjowała Fundusz dla przyszłości sierot[5], oraz Program stypendialny królowej Ranii, którego celem jest współpraca z uniwersytetami na całym świecie w zakresie fundowania stypendiów dla obywateli Jordanii[6].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]