Rita Hayworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rita Hayworth
Rita Hayworth w 1940
Rita Hayworth w 1940
Imię i nazwisko Margarita Carmen Cansino
Data i miejsce urodzenia 17 października 1918
Brooklyn, Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 14 maja 1987
Manhattan, Nowy Jork

Rita Hayworth, właśc. Margarita Carmen Cansino (ur. 17 października 1918 na Brooklynie w Nowym Jorku; zm. 14 maja 1987 na Manhattanie tamże) – amerykańska aktorka i tancerka pochodzenia hiszpańsko-angielsko-irlandzkiego.

Córka Eduarda Cansino pochodzącego z Hiszpanii i Volgi z d. Hayworth (później Rita przyjęła panieńskie nazwisko matki), pochodzenia angielsko-irlandzkiego. Od roku 1932 młoda Margarita Carmen Cansino występowała wraz ze swoim ojcem, tancerzem flamenco w nocnych klubach i na pokazach tańców hiszpańskich. W filmach zaczęła się pokazywać od 1935, nie były to jednak oscarowe kreacje. Jedną z ważniejszych w jej karierze była rola w filmie Howarda Hawksa Tylko aniołowie mają skrzydła (1939). W Gildzie (1945) zagrała tytułową bohaterkę, zostając jedną z najlepiej zarabiających gwiazd w historii Hollywood. Została okrzyknięta uosobieniem seksu. Kryzys przyszedł w połowie lat 50. Dalej grała, m.in. w filmach W drodze do Cordury (1958) czy Osobne stoliki (1958), ale upodobania publiczności się zmieniły - zaczęła się moda na blondynki. Pojawiły się problemy z alkoholem. Definitywny koniec jej kariery nastąpił w 1972. Powodem była postępująca choroba Alzheimera, na którą zmarła w 1987.

Wśród jej kilku mężów był reżyser i aktor Orson Welles, z którym miała córkę. Zagrała u Wellesa w Damie z Szanghaju (1948). Był to film, dla którego ścięła swoje słynne długie, rude włosy i ufarbowała się na blond.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]