Robert Hassencamp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 10:59, 14 cze 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Robert Hassencamp (ur. 24 sierpnia 1848 w Weyhers - zm. 1902 w Düren) - profesor, niemiecki historyk i pedagog.

Syn Ernsta Conrada Hassencampa, heskiego aptekarza, kupca i geologa. Absolwent gimnazjum w Fuldzie. Ukończył nauki historyczne na uniwersytetach w Würzburgu i w Getyndze. W 1870 otrzymał tytuł doktora filozofii w dziedzinie historii.

Pracował jako nauczyciel nauk humanistycznych w szkołach w Marburgu, Bytomiu, Bydgoszczy, Poznaniu (Gimnazjum św. Marii Magdaleny), Ostrowie (Królewskie Gimnazjum), Düsseldorfie i w Düren. W gimnazjum ostrowskim pracował w latach 1881-1894. Stworzył tam szkolny teatr, a ukoronowaniem jego pracy było wystawienie przez jego wychowanków na rocznicę pięćdziesięciolecia szkoły (1895) Walensteins Lager Friedricha Schillera. Pomimo panującego wówczas Kulturkampfu uchodził za dobrego i bezstronnego pedagoga. W 1891 roku otrzymał tytuł profesora, a w 1894 radcy szkolnego.

Publikował prace z zakresu historii Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Niemiec. Publikował także artykuły i przyczynki historyczne, m.in. w Düsseldorfer Jahrbuch, Zeitschrift der Historischen Gesellschaft für die Provinz Posen, Beiträge zur Geschichte des Niederrheins i inne, między innymi dotyczące stosunków polsko-niemieckich w XVII wieku.

Najważniejsza jego publikacja, Geschichte Irlands von der Reformation bis zu seiner Union mit England, traktuje o historii i relacji Irlandii i Wielkiej Brytanii przełomu XVII i XVIII wieku, przy czym rozpoczyna się przypomnieniem wspólnych dziejów obu krajów począwszy od XII wieku.

Wybrane publikacje

  • Irland in der Zeit von 1660-1760 Ostrów 1883,
  • Geschichte Irlands von der Reformation bis zu seiner Union mit England Lipsk 1886, wydanie anglojęzyczne Londyn 1888,
  • Neue Briefe Christoph Martin Wielands vornehmlich an Sophie von La Roche (listy Martina Wielanda do Sophie von La Roche) Stuttgart 1894.

Bibliografia

  • Jarosław Biernaczyk, Robert Hassencamp, w: Alma Mater Ostroviensis - Księga Pamięci - Non Omnis Moriar, tom X, Ostrów Wielkopolski, 2003
  • Jarosław Biernaczyk, Znawca irlandzkich dziejów, w:Gazeta Ostrowska nr z 10 marca 2004