Ryszard Pisarski (zootechnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ryszard Pisarski
Data i miejsce urodzenia

6 maja 1952
Czechowice-Dziedzice

profesor nauk rolniczych
Specjalność: żywienie zwierząt
Alma Mater

Akademia Rolnicza w Lublinie

Doktorat

1982

Habilitacja

1992

Profesura

4 listopada 1999

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Rolnicza w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka Honorowa Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego

Ryszard Kazimierz Pisarski (ur. 6 maja 1952 w Czechowicach-Dziedzicach[1][2]) – polski zootechnik, specjalizujący się w żywieniu zwierząt; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1952 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej i średniej podjął studia na Akademii Rolniczej w Lublinie, które ukończył w 1976 roku otrzymując dyplom magistra inżyniera zootechniki. Jeszcze w czasie studiów był stypendystą Polskiej Akademii Nauk[2]. Bezpośrednio po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery zawodowej od stanowiska asystenta po profesora zwyczajnego w Instytucie Żywienia Zwierząt i Bromatologii na Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt[3].

W 1982 roku na uzyskał stopień naukowy doktora[2], a w 1992 roku Rada Wydziału Zootechnicznego Akademii Rolniczej w Lublinie naddała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie zootechniki o specjalności żywienie zwierząt na podstawie rozprawy nt. Wpływ natłuszczonych mieszanek zawierających jęczmień i/lub pszenicę zamiast kukurydzy na wyniki odchowu kurcząt brojlerów[4]. W 1999 roku prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk rolniczych[2].

Poza działalnością naukową w swojej pracy zawodowej był wielokrotnie nagradzany i odznaczany: Honorową Odznaką UP w Lublinie, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi, tytułem honorowym Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, Medalem „Przyjaciel Dziecka” Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Pełnił także odpowiedzialne funkcje w Akademii Rolniczej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy), w tym między innymi prodziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt. Poza lubelską uczelnią wykłada także w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, gdzie w latach 2007–2020 sprawował funkcję rektora[2].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem blisko stu prac badawczych opublikowanych w języku polskim i obcojęzycznych. Wydał ponad sto opracowań naukowych, opinii i recenzji. Pod jego kierunkiem zrealizowano ponad 80 prac magisterskich i kilka doktoratów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Franciszek Pawłowski, Samodzielni pracownicy naukowo-dydaktyczni Akademii Rolniczej w Lublinie w latach 1944–1996, Lublin 1998, s. 238.
  2. a b c d e f Krótka biografia w serwisie „wortal.pwsz.legnica.edu.pl” [on-line] [dostęp 2013-10-15].
  3. a b Prof. Ryszard K. Pisarski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2013-10-15].
  4. Wpływ natłuszczonych mieszanek zawierających jęczmień i/lub pszenicę zamiast kukurydzy na wyniki odchowu kurcząt brojlerów w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-10-15].