Stara stacja kolejowa w Afuli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stara stacja kolejowa w Afuli
Ilustracja
Stara stacja kolejowa w Afuli
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Afula

Typ budynku

stacja kolejowa

Kondygnacje

2

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Stara stacja kolejowa w Afuli”
Ziemia32°36′38″N 35°17′25″E/32,610556 35,290278

Stara stacja kolejowa w Afuli (hebr. תחנת הרכבת עפולה) – dawna stacja kolejowa zlokalizowany w mieście Afula na północy Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stara stacja kolejowa w Afuli
Budynek starej stacji kolejowej w Afuli, w tle widoczna wieża ciśnień
Wieża ciśnień
Zachowany fragment starej linii kolejowej

W latach 1903–1905 władze osmańskie wybudowały w Dolinie Jezreel nową linię kolejową Doliny. Była ona odnogą linii kolejowej Hidżaz, która łączyła Damaszek z Medyną. Powstanie tutejszej stacji kolejowej przyniosło pewne ożywienie gospodarcze całej dolinie. W bardzo krótkim odstępie czasu w pobliżu stacji powstało żydowskie gospodarstwo spółdzielcze Merchawja (przekształcone w 1922 roku w moszaw Merchawja[1]), a w 1913 roku sąsiednie gospodarstwo Tel Adaszim (przekształcone w 1923 roku w moszaw Tel Adaszim[2]). W latach 1912–1915 Turcy wybudowali linię kolejową łączącą tutejszą stację kolejową z miastem Nablus w Samarii. W wyniku I wojny światowej w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy utworzyli tutaj Mandat Palestyny. Mniej więcej w tym samym czasie środowiska syjonistyczne postanowiły wybudować w Dolinie Jezreel żydowskie miasto Afula. W wyborze jego lokalizacji uwzględniano obecność linii i stacji kolejowej[3]. Tutejsza stacja pełniła funkcję regionalnego centrum handlowego, a od 1922 roku znajdowała się w niej także siedziba poczty, która obsługiwała wszystkie okoliczne osady wiejskie. W 1933 roku przy stacji wybudowano wieżę ciśnień, a na jej parterze mieściła się remiza strażacka. Podczas arabskiego powstania w Palestynie (1936–1939) Brytyjczycy wybudowali w jej sąsiedztwie fort policji Fort Tegart. Podczas II wojny światowej w pobliżu posterunku policji utworzono obóz dla włoskich jeńców wojennych. W dniu 14 listopada 1942 roku do Afuli dotarł pociąg z grupą żydowskich uciekinierów z Wiednia. Przedostali się oni przez Węgry, Bułgarię, Turcję i Francuski Mandat Syrii do Ziemi Izraela, przywożąc z sobą pierwsze świadectwo o masowej eksterminacji Żydów przez niemieckich nazistów w Europie. Grupa ta obejmowała 69 Żydów i 45 Brytyjczyków, którzy posiadali brytyjskie paszporty. Przyczyniło się to do zwiększenia działań Hagany aby wspierać aliję. W odpowiedzi na brytyjskie represje, żydowskie organizacje paramilitarne przeprowadziły szereg zamachów. W nocy 1 listopada 1945 roku jednostka Palmach zaatakowała stację kolejową w Afuli. W wyniku tego ataku przez pewien czas stacja była zamknięta, jednak służyła aż do 2 marca 1948 roku, kiedy to została sabotowana w obawie przed inwazję państw arabskich na nowo tworzone państwo żydowskie[4].

Obecnie trwają prace budowlane nad budową nowej linii kolejowej, która ma połączyć Hajfę z Bet Sze’an. Nowa stacja kolejowa w Afuli będzie znajdować się na północny wschód od starej. Prace prawdopodobnie zostaną ukończone w 2015 roku[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Merchavja. [w:] RomGalil [on-line]. [dostęp 2013-11-24]. (hebr.).
  2. Tel Adaszim. [w:] Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-11-24]. (hebr.).
  3. Symbol miasta. [w:] Miejski Portal Afuli [on-line]. [dostęp 2013-11-24]. (hebr.).
  4. Afula. [w:] Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-11-24]. (hebr.).
  5. Israel Railway rozpoczął planowanie Kolei Doliny. [w:] Israel Railway [on-line]. [dostęp 2013-11-24]. (hebr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]