Sur Baher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sur Baher
צור באהר

Osiedle Jerozolimy
SurBaher.jpg
Widok na osiedle Sur Baher
Państwo  Izrael
Miasto Jerozolima
Status Osiedle
Zespół dzielnic Wschodnia Jerozolima
brak współrzędnych
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Sur Baher (hebr. צור באהר; arab. صور باهر) - osiedle mieszkaniowe w mieście Jerozolima w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle jest położone w południowo wschodnim skraju miasta. Na południu znajduje się osiedle Har Homa, na zachodzie kibuc Ramat Rachel, na północy osiedle Wschodni Talpiot, a na wschodzie palestyńska wioska as-Szeik Sad.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po Wojnie o niepodległość w 1948, wioska znalazła się na terenach okupowanych przez Transjordanię. Podczas Wojnie sześciodniowej w 1967 całą okolicę zajęły wojska izraelskie, a następnie wioska weszła w obręb granic miasta Jerozolima.

W 2000 rząd Izraela zatwierdził plan rozbudowy infrastruktury osiedla. We wrześniu 2005 we współpracy z armią przeprowadzono likwidację tutejszego pola minowego[1]. W maju 2007 wybudowano dwie szkoły, jedną dla chłopców i jedną dla dziewcząt.

Przypisy

  1. Bentzi Telefus: Minefield as a School Ground: The Tzur Baher Minefield Clearance Project (ang.). W: Journal of Mine Action [on-line]. 2006-08-08. [dostęp 2011-05-19].