Wzgórze Herzla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wzgórze Pamięci / Wzgórze Herzla
הר הרצל
Wzgórze Herzla – wejście na cmentarz
Wzgórze Herzla – wejście na cmentarz
Państwo  Izrael
Położenie 1 Herzl bulwar, Jerozolima
Wysokość 834 m n.p.m.
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Wzgórze Herzla
Wzgórze Herzla
Ziemia 31°46′26″N 35°10′50″E/31,773889 35,180556

Wzgórze Herzla (הר הרצל – Har Herzl), inaczej Wzgórze Pamięci (הר הזכרון – Har HaZikaron) – wzniesienie, na którym leży narodowy cmentarz Izraela w zachodniej części Jerozolimy, nazwany na cześć Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. Grób Herzla leży na szczycie wzgórza. Na zachód mieści się Instytut Yad Vashem zajmujący się badaniem i dokumentowaniem historii Zagłady Żydów podczas II Wojny Światowej (Holocaustu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Natychmiast po utworzeniu Izraela w 1948 roku, postanowiono pochować żołnierzy armii izraelskiej w północnej części góry Herzl. Następnie, w 1951 roku, postanowiono pogrzebać przywództwa kraju w Południowej Górze Herzla i ustaw miejsce Isral National Cemetery. Kilka lat później został również postanowił pogrzebać policji i innych sił bezpieczeństwa w krajowym cmentarzu wojskowym.

Latem 1948 władze Izraela stwierdziły konieczność budowy cmentarza dla swoich poległych żołnierzy. Wybór padł na Wzgórze Herzla. Z czasem zaczęto chować tam funkcjonariuszy policji i inne zasłużone osoby. Na wzgórzu są pochowani między innymi trzej premierzy: Lewi Eszkol, Golda Meir i Icchak Rabin (spoczywa obok żony Lei).

Kwatery cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu znajdują się wydzielone kwatery, m.in.:

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

Grób Herzla[edytuj | edytuj kod]

W 1903 Herzl napisał w testamencie:

"Pragnę być pochowany w metalowej trumnie, obok mojego ojca i spoczywać tam do momentu gdy Żydzi przeniosą moje ciało do Państwa Izrael. Trumny mojego ojca, mojej siostry Pauliny i moich bliskich krewnych, którzy umrą do tego momentu niech też zostaną przeniesione."

Gdy Herzl zmarł rok później, został pochowany w Wiedniu. Dopiero w roku 1949, 45 lat później, jego szczątki zostały przeniesione i pochowane w Jerozolimie. Miejsce na grób zostało wybrane przez specjalną komisję państwową. Do konkursu na projekt nagrobka zgłoszono 63 prace. Zwycięzcą okazał się Joseph Klarwein. Zaproponował on wykonanie grobu w postaci nieozdobionego bloku czarnego granitu z napisem "Herzl". Od 1951 roku Wzgórze Herzla służy jako Cmentarz Narodowy Izraela.

Pomimo wyraźnego życzenia, dzieci Herzla nie zostały pochowane koło niego. Dopiero w 2006 roku sprowadzono ich szczątki do Izraela. Jego trzecia córka zginęła podczas Holokaustu i los jej zwłok jest nieznany. Jedyny wnuk Herzla spoczął na Wzgórzu w 2007 roku. Tutaj leżą także jego rodzice i siostra.

Krajowy Cywilny cmentarz Państwa Izrael (hebr. Helkat Gedolei Ha'Uma)[edytuj | edytuj kod]

Część cmentarza przeznaczona dla przywódców państwa i innych osób zasłużonych. Odbywa się tam co roku uroczystość Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy (hebr. Yom Hazikaron).

Na północ od grobu Herzla jest miejsce przeznaczone dla przywódców światowego ruchu syjonistycznego, spoczywają tutaj m.in.: Dawid Wolffsohn, Nahum Sokołow, Simcha Dinitz i Aryeh Dolchin. Dzieci Herzla – Paulina i syn Hans leżą niedaleko. W części zachodniej tej kwatery znajduje się grób Zeeva Żabotyńskiego i jego rodziny.

Patrząc w dół stoku, w kierunku cmentarza wojskowego, możemy zobaczyć groby prezydentów, premierów, przewodniczących Knesetu. Z reguły obok pochowane są małżonki dostojników. Spoczywają tutaj prezydenci: Zalman Szazar i Chaim Herzog, premierzy: Lewi Eszkol (pochowany wbrew swemu życzeniu, by spoczywać w kibucu Degania Bet), Golda Meir, Icchak Rabin i jego żona Lea Rabin oraz pierwszy przewodniczący Knesetu, Yosef Sprinzak z żoną Hanną. Pierwszy minister finansów Izraela Eliezer Kaplan oraz burmistrz Jerozolimy Teddy Kollek.

Przywilej pochówku w tej części cmentarza przysługuje także żołnierzom odznaczonym Medalem Waleczności.

Narodowy Cmentarz dla żołnierzy i policjantów[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Cmentarz Wojskowy Izraela leży na północnym stoku Wzgórza Herzla – jest głównym cmentarzem żołnierzy izraelskich i policji.

Ogród zaginionych żołnierzy[edytuj | edytuj kod]

Ogród poświęcony pamięci żołnierzy zaginionych od 1914 roku.

Starożytny grobowiec[edytuj | edytuj kod]

Żydowska starożytna jaskinia grobowa odkryta w 1954 roku.

National Memorial Hall[edytuj | edytuj kod]

Miejsce pamięci z nazwiskami wszystkich poległych obrońców Izraela od 1860 – zostanie otwarte w 2015[1] jako pomnik nieznanego żołnierza.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Should victims of terrorism be memorialized with fallen soldiers? (ang.). israelhayom.com, 2013-02-06. [dostęp 2013-03-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]