Ukraińska Ludowa Republika Rad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Українська Народна Республіка Рад
Ukraińska Ludowa Republika Rad
Republika Rosyjska 1917 Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka
Flaga Ukrainy
Flaga Ukrainy
Język urzędowy ukraiński
Stolica Charków
Ustrój polityczny komunizm
Typ państwa republika socjalistyczna
Data powstania 25 grudnia 1917
Data likwidacji 1918

Ukraińska Ludowa Republika Rad, ukr. Українська Народна Республіка Рад - marionetkowe państwo, utworzone przez bolszewików na Ukrainie jesienią 1917.

Ukraińską Ludową Republikę Rad utworzyła grupa działaczy bolszewickich, która nie pogodziła się z ogłoszeniem powstania Ukraińskiej Republiki Ludowej przez Ukraińską Centralną Radę w listopadzie 1917.

Grupa ta zwołała na 17 grudnia 1917 w Kijowie Zjazd Rad Delegatów Chłopskich, Żołnierskich i Robotniczych. Na zjeździe tym uchwalono brak zgody delegatów na utworzenie państwa ukraińskiego. Próbowano siłą przejąć władzę w Kijowie, jednak wojska wierne Centralnej Radzie nie dopuściły do tego.

W związku z tym już 25 grudnia 1917 utworzono w Charkowie "rząd" Ukraińskiej Ludowej Republiki Rad, który natychmiast "zaprosił" oddziały bolszewickie na swoje terytorium. W konsekwencji rosyjskie oddziały podporządkowane bolszewikom ( od lutego 1918 - Armia Czerwona) natychmiast zaatakowały i okupowały przez styczeń i luty 1918 część terytorium Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Wraz z podpisaniem traktatu brzeskiego wojska niemieckie wraz z armią URL usunęły Armię Czerwoną z terytorium Ukrainy.

W dniach 17-19 maja 1918 Ukraińską Ludową Republikę Rad zjednoczono z Doniecko-Krzyworoską Republiką Radziecką w jedno państwo ze stolicą w Charkowie, gdzie miał siedzibę Sekretariat Ludowy.

Jednak wskutek przegranej wiosną 1918 wojny rząd Rosji Radzieckiej podpisał zawieszenie broni i wycofał swoje wojska z terytorium Ukrainy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]