Wikipedia:Aktualności w Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Information icon.svg
Crystal Clear app clock.png
Aktualności:     Meta-Wiki     Planeta Wikimedia     Newsy Fundacji Wikimedia

                                                Biuletyn Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Witaj, drogi użytkowniku! Na tej stronie prezentujemy najświeższe informacje o tym, co ostatnio dzieje się w Wikipedii. Zaglądaj tu często, by być na bieżąco ze sprawami naszego projektu.
Co nowego na temat Wikipedii

Rankingi i statystyki

Zobacz też Ogłoszenia lokalne oraz Kronikę polskojęzycznej Wikipedii

Tablica ogłoszeń

Dodaj ogłoszenie

21 wrześniaProszę też o zgłaszanie propozycji do Czywiesza.

20 września

 • Członkowie Komitetu Arbitrażowego wybrali ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza na okres XV kadencji. Funkcję przewodniczącej będzie pełnić Loraine, a funkcję sekretarza Bukaj. W imieniu Komitetu Bukaj (dyskusja) 07:19, 20 wrz 2014 (CEST)
 • Na Google Hangouts, za pośrednictwem YouTube i Wikiradia, odbyło się drugie spotkanie z serii plwiki-UX. Głównym tematem były strony przeznaczone dla czytelników, ustalone zmiany będą niebawem widoczne. Na razie nie ma propozycji tematu przewodniego następnego spotkania, zachęcam do dodawania/komentowania propozycji na stronie etherpad.wikimedia.org/plwiki-ux. Spotykamy się za tydzień po 13:00, nagranie zaczynamy 13:30. Tar Lócesilion|queta! 16:29, 20 wrz 2014 (CEST)

19 września

 • Ozetowcy mogą natknąć się na nowy, dziwny znacznik przy edycji: HHVM linkujący do wiki MediaWiki. To nowa funkcja eksperymentalna, włączona na wszystkich wiki, przedstawiona globalnej społeczności dziś w nocy (czasu polskiego). Nie znam się na szczegółach technicznych, wiem tyle, że dzięki temu strona (zarówno w trybie czytania, jak i edycji) ma ładować się znacznie szybciej. Znacznik przy edycji ma pomóc zespołowi programistów śledzić ew. błędy powodowane przez HHVM. Programiści-autorzy i Erik Möller przedstawiają to jako kamień milowy, jedno z największych osiągnięć WMF+WMDE+społeczności. Przy okazji przypominam, że mamy stronę Wikipedia:Funkcje eksperymentalne, gdzie możemy dyskutować po polsku, jeżeli z jakichś przyczyn wolimy nie zgłaszać uwag bezpośrednio, po angielsku na MediaWiki. Tar Lócesilion|queta! 21:04, 19 wrz 2014 (CEST)
Czy temu samemu służy znacznik "Visual Editor"? Nęka na OZ od dawna. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 21:19, 19 wrz 2014 (CEST)
Myślę, że znacznik VE ma szersze zastosowanie, tzn. ma śledzić także kto, kiedy, jakie elementy, na których stronach edytuje za pomocą VE. Te informacje mogą być wykorzystywane na różny sposób. Może dałoby radę zrobić gadżet, który ukrywałby wybrane znaczniki, ale to temat do Kawiarenki. Tar Lócesilion|queta! 21:30, 19 wrz 2014 (CEST)

17 września

16 września

 • Uprawnień biurokraty i rewizora, na własną prośbę, został pozbawiony Maikking. Einsbor (dyskusja) 09:29, 16 wrz 2014 (CEST)
 • Od wczoraj nasi biurokraci zostali pozbawieni możliwości ingerencji w nazwę użytkownika. Ponad to, co mogą jako administratorzy, zostały im:
 • Możliwość dodawania do grup: Operatorzy filtru nadużyć, Użytkownicy o ukrytej aktywności, Administratorzy, Biurokraci, Boty oraz Weryfikatorzy
 • Możliwość usuwania z grup: Operatorzy filtru nadużyć, Użytkownicy o ukrytej aktywności, Boty oraz Weryfikatorzy
Wygląda na to, że większość informacji nt. zmiany lub przejmowania nazwy użytkownika, które można było spotkać w metastronach, została zmieniona albo usunięta. Zarchiwizowałem odpowiednie metastrony, instrukcje zostały zmienione (global renamerzy działają również w oparciu o nasze zasady). Trzeba się będzie zastanowić nad kształtem tych instrukcji, być może przy okazji tłumaczenia procedury na meta-wiki będą mogły zostać zrzucone tam? Jeżeli natkniecie się na nieaktualne / niespójne informacje, zmieńcie je albo napiszcie do mnie. Tar Lócesilion|queta! 12:29, 16 wrz 2014 (CEST)
 • Użytkownik Karol990 zmienił nazwę użytkownika na Karl 9 (oczywiście z spacją). Pisze o tym tu bo na WP:NU przeczytałem że należy zapisać tu informację. Miłego dnia. karℓ słucham 17:27, 16 wrz 2014 (CEST)
 • Z okazji 13. urodzin Wikipedii serdecznie zapraszam wikipedystów na spotkanie i wspólne świętowanie tego wydarzenia 27 września (sobota) w kawiarni Munchies Deli Cafe w Poznaniu. Więcej szczegółów dot. spotkania na podstronie. Do zobaczenia! — Awersowy <talk> 22:19, 16 wrz 2014 (CEST)

15 września

14 września

Użytkowniczka Soldier of Wasteland 14 września 2014 dołączyła do grona administratorów polskiej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 74 głosy
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 18 głosów
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymało się 5 osób. MATEUSZ.NS dyskusja 14:02, 14 wrz 2014 (CEST)

Każdemu z osobna dziękuję za uznanie, gratulacje, a tym, którzy uzasadnili głos przeciw za wskazanie, na co trzeba uważać, co poprawić. Soldier of Wasteland (dyskusja) 14:45, 14 wrz 2014 (CEST)

 • Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie plwiki-UX, można go posłuchać na YouTube. Zostały pokrótce przedstawione główne działania Wikiprojektu Sprzątanie metastron, poruszyliśmy kilka tematów bieżących (funkcje eksperymentalne, centralna paleta ikon) i ustaliliśmy, co będziemy robili na drugim spotkaniu. Planujemy poprawić metastrony przeznaczone dla czytelników (Wikipedia:Dla czytelników i podrzędne) oraz rozpocząć przy tej okazji spisywanie wskazówek redagowania metastron. Na następną dyskusję serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych kontaktami Wikipedii z czytelnikami i tych, którzy mają doświadczenie w reprezentacji Wikipedii na zewnątrz. Odbędzie się ona 20 września, zaczynamy ok. 13:30, lepiej być na Hangouts już od 13:15. Tar Lócesilion|queta! 17:37, 14 wrz 2014 (CEST)

13 wrześniaProszę też o zgłaszanie propozycji do Czywiesza.

12 września

11 września

8 września

7 września

 • Rozpoczęło się głosowanie w sprawie nadania uprawnień administratora użytkowniczce Soldier of Wasteland. tufor (dyskusja) 14:04, 7 wrz 2014 (CEST)
 • Zapraszam wszystkich zainteresowanych organizacyjno-techniczną stroną Wikipedii, m.in. user experience, structured data, designem, architekturą informacji, nowicjuszami, analizą Wikipedii, tłumaczeniem i dostosowywaniem dokumentacji, wykorzystaniem Wikidanych, narzędziami – ogólnie: rozwijaniem zaplecza współpracy wikipedystów – na sobotnie dyskusje prowadzone na Google Hangouts (googlowy odpowiednik Skype'a), udostępniane na YouTube na licencji CC BY, które będą się zaczynały po nagraniu audycji Nowin Wikiradia. Wstęp wolny. Na początek chcemy omówić funkcje eksperymentalne, w szczególności nową – pobieranie interwiki z Wikidanych.
  Inicjatywa ma mieć charakter burzy mózgów, przedstawienia refleksji, zdalnego GDJ, głosowej dyskusji WP:SMS, być może zostanie pl.tech team IRC office hours, jeżeli podepniemy się do IRC. Naszym celem jest stworzenie ośrodka komunikacji polskojęzycznych developerów i upublicznienie procesu podejmowania decyzji, który ze względu na roboczy charakter nie da się przełożyć 1:1 na tekst w Wikipedii.
  Plan spotkań dostępny pod adresem etherpad.wikimedia.org/plwiki-ux. Link do rozmowy będzie generowany przed każdym spotkaniem. Jeżeli macie uwagi, pytania, piszcie na mojej stronie dyskusji. Tar Lócesilion|queta! 02:06, 7 wrz 2014 (CEST)
 • Zapraszam do udziału w Miesiącu Wyróżnionego Artykułu. Przypominam, że wszystkie poprawione w jego ramach wyróżnione artykuły należy wpisywać na tę listę. Openbk (dyskusja) 01:07, 7 wrz 2014 (CEST)
 • Wikiprojekt Wyróżniona zawartość Wikipedii prezentuje strony zgłoszone do odznaczenia. Openbk (dyskusja) 01:07, 7 wrz 2014 (CEST)
Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Ilustracji na medal
Weryfikacja odznaczeńProszę też o zgłaszanie propozycji do Czywiesza.

6 września

3 września

Sydney Opera House Sails edit02 adj.JPG

2 września

 • Jak już pewnie część z was zauważyła bot masowo wyrzuca szablony informujące o wyróżnionych artykułach na innych stronach wiki. Informacja ta jest teraz dostępna w projekcie Wikidata. Sidevar (dyskusja) 23:02, 2 wrz 2014 (CEST)
 • Dla tych co lubią grzebać - pojawiła się możliwość dodawania globalnych personalizacji (global.js oraz global.css). Obie strony są na Meta. Więcej o personalizacji na stronach pomocy - informacje podstawowe, porady dla zaawansowanych --Nux (dyskusja) 23:25, 2 wrz 2014 (CEST)

1 września

 • 1 września rozpoczął się proces wyboru pięciu nowych członków Komitetu Arbitrażowego. Pierwszym etapem są nominacje, które potrwają do 5 września 2014. Zapraszam do zgłaszania kandydatur. Ented (dyskusja) 00:03, 1 wrz 2014 (CEST)
 • Osoby chętne do pomocy zapraszam do zgłaszania propozycji i sprawdzania zajawek dobrych artykułów na stronę główną. Od dłuższego czasu większość zajawek przygotowuje Kobrabones, jednak ostatnio często brakuje trzeciego sprawdzającego. Obecnie przygotowanych jest 21 zajawek, natomiast z trzema podpisami sprawdzających tylko 6, czyli formalnie od 1 września na stronie głównej nie powinno być już zajawki dobrego artykułu :) Birke (dyskusja) 00:56, 1 wrz 2014 (CEST)

Zobacz starsze ogłoszenia